Spotkanie rozpoczęło się w Centrum Zarządzania Tunelem, gdzie Panie zobaczyć mogły stanowiska obserwatorskie i widok ze 123 kamer rozlokowanych w całym tunelu i wokół niego. Obejrzały również nagrania najciekawszych zdarzeń, które miały do tej pory miejsce, a były to m.in. awaryjne zatrzymania pojazdów, niebezpieczne piesze spacery, czy wizyty zwierząt np. łosia.
Po zapoznaniu się z monitoringiem wycieczka ruszyła dalej w stronę pomieszczeń technicznych, gdzie ulokowane są serwerownia i agregaty prądotwórcze. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił jednak system wentylacji. Urządzenie, które wtłacza powietrze do tunelu na ogromną moc, a miejsce w którym się znajduje i sposób jego działania porównać można do tunelu aerodynamicznego.
Kolejnym etapem wyprawy było zejście krętymi schodami ponad 35 metrów poniżej tafli wody Martwej Wisły. Dotarcie do korytarzy znajdujących się pod rurami tunelu użytkowanymi na co dzień przez kierowców zajęło trochę czasu, jednak rozciągający się widok był niezwykły. Konstrukcja zbudowana jest z ponad 4.300 ton stali, 25.000 metrów sześciennych betonu i 91 kilometrów kabli. Pod jezdnią tunelu znajdują przede wszystkim wyjścia awaryjne i przejścia techniczne, po których pracownicy poruszają się hulajnogami, ze względu na ponad kilometrową długość podwodnej przeprawy.
Zwiedzanie zakończyło się w początkowym punkcie wycieczki podziękowaniem za wielkie serca i wsparcie fundacji Jurka Owsiaka. Pani Joanna podczas rozmowy z pracownikami GZDiZ powiedziała, że nie jest to ich pierwsza taka wyprawa. Licytują nietuzinkowe wycieczki, ponieważ lubią zwiedzać interesujące obiekty w Trójmieście i okolicy. W ubiegłym roku odwiedziły np. oczyszczalnię ścieków w Starogardzie Gdańskim. A jak stwierdziły zgodnie – w Gdańsku jest jeszcze dużo nietypowych obiektów które warto zobaczyć „od kuchni”. Nasze zdanie jest podobne, dlatego w przyszłorocznym Finale WOŚP Gdański Zarząd Dróg i Zieleni z pewnością na licytacje wystawi kolejne ciekawe aukcje.