Odnowiona iluminacja Bazyliki Mariackiej

Gdańska Bazylika Mariacka – trzeci co do wielkości ceglany kościół na świecie – przechodzi kompleksowy remont. Obecnie prace prowadzone są we wnętrzu kościoła, natomiast pod koniec ubiegłego roku wyremontowano dach oraz zewnętrzną elewację budowli. Gdański Zarządu Dróg i Zieleni odnowił zewnętrzną iluminację świetlną świątyni.
393
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Prace remontowe w zakresie odtworzenia iluminacji objęły odświeżenie dotychczasowych opraw świetlnych, zamontowanych wokół kościoła oraz na jego dachu. Oprawy zostały wypiaskowane oraz pomalowane, wymieniono w nich szyby, a także same źródła światła. Dodatkowo dostawiono cztery nowe oprawy, które podświetlać będą wieżyczkę, nieodbudowaną do tej pory po II wojnie światowej.

Bazylika Mariacka, tak jak było to przed remontem, podświetlana będzie w jednym kolorze – zimnej bieli, korespondującym z barwą cegieł elewacji oraz kolorem dachu.

Do oświetlenia zewnętrza świątyni użyto trzech typów projektorów – sodowych (60 sztuk), metalohalogenkowych (49 sztuk) oraz halogenowych/ledowych (4 sztuki) o mocy od 36 do 1000 watów. Do poprowadzenia instalacji zużyto w sumie ponad 2500 metrów kabli i przewodów.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP