Od Krakowca po Żabiankę - montujemy 186 nowych ławek i 28 leżaków. Kolejne 180 sztuk miejskich mebli trafi do renowacji

Jeszcze w tym roku na ulicach Gdańska pojawią się nowe meble miejskie. Zakup części z nich sfinansowany został ze środków Rad Dzielnic. Z kilkudziesięciu lokalizacji ławki będą sukcesywnie znikać, aby po kompleksowej renowacji wrócić na swoje miejsce.
W listopadzie i grudniu będziemy montować nowe meble miejskie. Część istniejących ławek poddana zostanie renowacji
W listopadzie i grudniu będziemy montować nowe meble miejskie. Część istniejących ławek poddana zostanie renowacji
fot. GZDiZ

Kilkanaście dzielnic doposażymy w nowe meble miejskie

Większość nowych ławek montujemy w pasach drogowych. To przede wszystkim z myślą o seniorach, którzy podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków poruszają się pieszo. Część trafi na tereny zieleni. Nowe meble miejskie wzbogacą wyposażenie w kilkunastu dzielnicach:

Śródmieście - 105 ławek, Przymorze Wielkie - 12 ławek i 14 leżaków, Przymorze Małe - 6 ławek, Oliwa - 10 ławek, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo - 5 ławek, Krakowiec - 2 ławki, Ujeścisko - 5 ławek i 10 leżaków, Piecki Migowo - 10 ławek, Brętowo - 2 ławki i 4 leżaki, Orunia Św. Wojciech - 4 ławki, Kokoszki - 2 ławki, Aniołki - 1 ławka, VII Dwór - 4 ławki, Osowa - 12 ławek, Cmentarz Łostowicki - 6 ławek.

Ławki zakupione dla Dzielnicy Śródmieście częściowo będą przeznaczone na wymianę ławek wyeksploatowanych np. na Placu Kobzdeja i na zieleńcu Heweliusza. 

Lokalizacje nowych mebli zaproponowały Rady Dzielnic, które w części odpowiadają również za ich finansowanie. Koszt  zakupu ogółem to 382 431,60 zł. (161 873,90 zł  -  środki Rad Dzielnic, 220 557,70 zł  - środki GZDiZ).

10 ławek i 6 krzeseł zamontowaliśmy w połowie roku na ul. Długie Ogrody. W październiku nowe ławki stanęły też przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie.

W 2020 r. na terenie miasta ustawionych zostało 126 szt. nowych mebli miejskich, w 2019 r.  188 szt., w 2018 roku 307 szt., a rok wcześniej, w 2017 r. 384.

Bez obaw, wrócą na swoje miejsce

180 sztuk mebli miejskich poddanych zostanie kompleksowej renowacji. W ciągu najbliższych tygodni ławki z kilkudziesięciu lokalizacji będą sukcesywnie znikać, aby po renowacji wrócić na swoje miejsce. Wyeksploatowane miejskie meble zdemontowane będą między innymi z Parku im. Ronalda Reagana, pasów drogowych w dzielnicy Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspy, Brzeźna, Osowej, Matarni, ale też te znajdujące się przy zbiornikach retencyjnych i Cmentarzu Łostowickim.

Na terenach zieleni i w pasach drogowych będących w utrzymaniu GZDiZ znajduje się ponad 3200 sztuk mebli miejskich – ławek, leżaków, krzeseł i przysiadek.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP