Oczyszczanie miasta [PODSUMOWANIE 2022 ROKU]

Jakość życia w mieście to nie tylko udogodnienia komunikacyjne, mnogość rozrywek, przyjazna i zachęcająca do korzystania z niej przestrzeń publiczna czy bogata oferta kulturalna i edukacyjna. Składa się na nią również prozaiczny aspekt, jakim jest czystość i porządek na ulicach, chodnikach, placach, parkach i setkach innych miejsc w naszym otoczeniu. By tak było o czystość gdańskiej przestrzeni publicznej dba Dział Oczyszczania Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Ale nie zapominajmy, że w tej materii wiele zależy od nas – mieszkańców. Przyjrzyjmy się krótkiemu raportowi działań GZDiZ w obszarze utrzymania porządku.
Zamiatanie liści to również jeden z aspektów utrzymania czystości i porządku w przestrzeni publicznej Gdańska
Zamiatanie liści to również jeden z aspektów utrzymania czystości i porządku w przestrzeni publicznej Gdańska
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Oczyszczanie dróg, chodników i infrastruktury komunikacyjnej

W utrzymaniu porządku i czystości na Gdańskich ulicach wspomaga nas specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu sprzątanie nawierzchni jezdni odbywa się mechanicznie. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawnie usuwać piach, kurz i inne zanieczyszczania z wielu kilometrów gdańskich dróg. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni oczyszczanie ulic odbywa się każdego dnia zgodnie z ustalonym harmonogramem, publikowanym co tydzień na naszej stronie internetowej.

Do prac porządkowych wykorzystujemy też tradycyjne sprzęty – miotły, grabie czy myjki ciśnieniowe. Sprawdzają się one w oczyszczaniu elementów infrastruktury komunikacyjnej. Pod tym pojęciem kryją się m.in. ciągi rekreacyjne, miejsca postojowe, schody terenowe, tunele i kładki dla pieszych, przystanki komunikacji miejskiej.

Oczyszczona powierzchnia w 2022 z podziałem na poszczególne elementy miejskiej infrastruktury:

  • pasy drogowe – 6 217 895 m2 (w tym 866 578 m2 chodników)
  • ciągi rekreacyjne – 299 447 m2
  • płatne miejsca postojowe – 42 324 m2
  • parkingi ogólnodostępne – 135 256 m2
  • parkingi rowerowe – 1 121 m2
  • schody – 67 651 m2
  • tunele – 32 881 m2
  • kładki – 13 944 m2
  • pętle tramwajowe - 63 175 m2
  • pętle autobusowe – 29 157 m2

W sumie daje to blisko 7 milionów m2 oczyszczonej powierzchni infrastruktury

Ponadto codziennie sprzątaliśmy 974 przystanków autobusowych i 253 przystanków tramwajowych.

Opróżniamy kosze uliczne

W zakresie dbania o czystość i porządek na terenie miasta w naszych obowiązkach znajduje się również opróżnianie koszy ulicznych. W sumie w utrzymaniu GZDiZ jest 4184 na terenie całego miasta. Kosze opróżniane są codziennie, a te usytuowane w mniej uczęszczanych rejonach Gdańska – 3 razy w tygodniu.

Usuwanie nielegalnego graffiti

Wulgarnych napisów czy wątpliwej jakości malunków z pewnością nie można zaliczyć do szeroko pojętej sztuki ulicznej. Bardziej szpecą niż zdobią ściany przejść podziemnych, filary wiaduktów, ekrany akustyczne i inne obiekty. Dlatego Dział Oczyszczanie regularnie zajmuje się ich usuwaniem. W 2022 roku z miejskiej przestrzeni usunęli 716,43 m2 nielegalnego graffiti.

Utrzymanie zimowe

Wraz z nadejściem zimy pojazdy służące mechanicznemu oczyszczaniu dróg ustępują miejsca pługom, posypywarkom i innym sprzętom wykorzystywanym do łagodzenia negatywnych skutków zimy – usuwania śniegu i lody z nawierzchni i poprawianiu jej szorstkości. Działaliśmy na drogach Podstawowego i Uzupełniającego Układu Komunikacyjnego, których jest w sumie 950,8 km oraz na wspomnianych elementach miejskiej infrastruktury komunikacyjnej. Ponadto ze śniegu oczyszczaliśmy drogi dla rowerów na głównych trasach o łącznej długości 82 km.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w kwestii odśnieżania chodników czy ciągów pieszych, które przylegają do nieruchomości (zarówno prywatnych posesji, jak i obiektów użyteczności publicznej czy handlowych) ten obowiązek spoczywa na właścicielach bądź zarządcach. Wynika on z przepisów Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Oznacza to, że za odśnieżenie chodnika przed blokiem mieszkalnym odpowiada np. wspólnota mieszkaniowa, przed szkołą – zarządca placówki, przed sklepem – jego właściciel lub najemca itd.  


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP