Oczyszczanie miasta [PODSUMOWANIE 2020 ROKU]

Oczyszczonych 52 miliony metrów kwadratowych dróg, codziennie sprzątanych ponad 1200 przystanków autobusowych i opróżnianych prawie 4 tysiące koszy ulicznych. Do tego prawie 1000 metrów kwadratowych usuniętego graffiti. To działania GZDiZ w 2020 roku podjęte w ramach oczyszczania i utrzymania porządku w Gdańsku.
W 2020 roku GZDiZ oczyścił 52 miliony km2 powierzchni dróg
W 2020 roku GZDiZ oczyścił 52 miliony km2 powierzchni dróg
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Porządek, czystość, estetyka. Te trzy atrybuty powinny cechować otaczającą nas przestrzeń publiczną. Dlatego też Gdański Zarząd Dróg i Zieleni codziennie dba o to, by miejska przestrzeń była oczyszczona, a kosze uliczne opróżnione. Zajmujemy się także usuwaniem szpecącego miejską infrastrukturę nielegalnego graffiti

Oczyszczone miliony kilometrów kwadratowych powierzchni dróg i nie tylko

W zakresie prac związanych z utrzymywaniem porządku i czystości na terenie miasta GZDiZ realizuje zadania mechanicznego oczyszczania dróg. Za pomocą specjalistycznego sprzętu niemal każdego dnia przemierzamy kilometry dróg naszego miasta, zmywając je i usuwając z nich kurz, piach i inne odpady. Sprzątamy ulice zarówno podstawowego układu komunikacyjnego, do którego należą najważniejszej trasy komunikacyjne Gdańska oraz te ulice, gdzie funkcjonuje komunikacja miejska, jak również ulice układu uzupełniającego. O tym, gdzie w danym tygodniu będziemy działać, można dowiedzieć się z harmonogramu, publikowanego na naszej stronie internetowej.

Ponadto oczyszczamy elementy miejskiej infrastruktury, czyli m.in. kładki i tunele dla pieszych, miejsca parkingowe mieszczące się w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Nie zapominamy również o pasach zieleni w pasach drogowych, ciągach rekreacyjnych czy schodach terenowych.

Sprzątanie mechaniczne realizowane jest przez nas w regularnych, powtarzających się cyklach. W ciągu roku w ten sposób oczyszczamy 36,5 mln metrów kwadratowych dróg układu podstawowego i blisko 16 mln metrów kwadratowych dróg uzupełniającego układu komunikacyjnego. Daje to ok. 52,5 mln metrów kwadratowych oczyszczonej powierzchni. To mniej więcej tyle samo co 7000 boisk piłkarskich. Ponadto codziennie dbamy o porządek na 977 przystankach autobusowych i 236 tramwajowych.

Dodatkowo, na wiosnę po zakończeniu utrzymania zimowego, jednorazowo sprzątane są wszystkie ulice układu podstawowego i uzupełniającego.

A jeśli o zimie mowa, to od połowy października do końca kwietnia prowadzimy działania związane z utrzymaniem zimowym na gdańskich drogach i nie tylko. Nie inaczej było w 2020 roku, kiedy pracowaliśmy nad łagodzeniem negatywnych skutków zimy usuwając śnieg i lód z ulic obu układów komunikacyjnych. Naszym zakresem objętych było w sumie 954,5 km dróg, a także miejska infrastruktura, drogi rowerowe, czy przystanki komunikacji miejskiej. Podobnie jak w poprzednich latach wykorzystywaliśmy do tego ponad 140 różnego typu pojazdów – od zwykłych ciągników rolniczych po specjalne pługoposypywarki, wytwornice solanki i ładowarki hydrauliczne.

Opróżnianie koszy ulicznych

Do mało spektakularnych, ale jakże potrzebnych działań w zakresie oczyszczania naszego miasta należy opróżnianie koszy ulicznych, których w utrzymaniu GZDiZ jest 3904. W zależności od usytuowania oraz bieżących potrzeb kosze opróżniane były codziennie lub z częstotliwością trzech razy w tygodniu.

Usuwanie graffiti

W 2020 roku mocno postawiliśmy na walkę z wszelkiej maści malunkami, bazgrołami i bohomazami, które szpecą przestrzeń miejską. Nielegalne graffiti usuwaliśmy m.in. ze ścian w przejściach podziemnych, murów oporowych, przyczółków i filarów wiaduktów i estakad, ekranów akustycznych, a także z obiektów małej architektury. W sumie było to 991,09 metrów kwadratowych powierzchni oczyszczonych z nieestetycznych, nielegalnych malunków.

Jak co roku GZDiZ w okresie zimowy zajmował się usuwaniem jej negatywnych skutków na gdańskich ulicach
Jak co roku GZDiZ w okresie zimowy zajmował się usuwaniem jej negatywnych skutków na gdańskich ulicach
fot. Piotr Połoczański

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP