Oczyszczamy nagrobki na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym czyścić będziemy krzyże na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”. Prace związane z czyszczeniem nagrobków rozpoczną się w poniedziałek 18 listopada i zakończą 29 listopada. Oczyszczonych zostanie w sumie 218 krzyży.
Nagrobki na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa
fot. GZDiZ

Na Cmentarzu na Zaspie znajduje się ponad 2 tysiące nagrobków w formie betonowych krzyży imiennych. Upamiętniają one ofiary II Wojny Światowej – wśród nich są gdańscy pocztowcy, a także pomordowani w obozie koncentracyjnym Stutthof. Oczyszczanie pomników za pomocą myjek ciśnieniowych umożliwia usunięcie brudu i kurzu, a także roślin – mchów oraz porostów.

W najbliższych dwóch tygodniach zanieczyszczenia usunięte zostaną z 218 krzyży. Listopadowe prace najprawdopodobniej nie oznaczają końca działań na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” w 2019 roku. Planowane jest bowiem przeprowadzenie postępowania przetargowego na kolejny etap czyszczenia nagrobków. Po jego rozstrzygnięciu wykonawca będzie mógł przystąpić do prac w ramach nowej umowy.

W ubiegłym roku na początku grudnia, dzięki działaniom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a także gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wyczyszczonych zostało w sumie 197 pomników (IPN 50 nagrobków). We wrześniu 2018 roku renowację przeszedł również znajdujący się na Cmentarzu pomnik, upamiętniający pomordowanych polskich kolejarzy z Szymankowa. Został on oczyszczony, wypiaskowany oraz zaimpregnowany.

Efekty prac wykonanych w 2018 roku:

Screenshot(161)
Screenshot(162)

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP