Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Gdańsk będzie biało-czerwony!

11 listopada obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Gdańsk będzie biało-czerwony. Na słupach oświetleniowych na głównych trasach miasta powiewać będzie ponad tysiąc flag w narodowych barwach. Pojawią się one również na masztach przy niektórych pomnikach i na placach. Dodatkowo część obiektów zyska biało-czerwoną iluminację.
Biało-czerwone flagi na al. Zwycięstwa
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Flagowanie miasta rozpocznie się w sobotę 10 listopada po zakończeniu meczu Lechii Gdańsk. Wówczas flagi gdańskiej drużyny zastąpione zostaną flagami Polski. Zawisną one na słupach oświetleniowych, które znajdują się w ciągu najważniejszych tras komunikacyjnych Gdańska. Flagi w narodowych barwach powiewać będą wzdłuż głównej arterii prowadzącej od Urzędu Wojewódzkiego aż do granicy Gdańska z Sopotem, a więc na ulicach: Okopowej, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa wraz z Traktem Konnym i al. Grunwaldzkiej. Na tej trasie zamocowanych zostanie 1240 flag Polski.

Biało-czerwone flagi pojawią się również na ul. 3 Maja, a także na Placu Solidarności, Wałach Piastowskich, ul. Jana z Kolna, ul. Marynarki Polskiej, ul. Łagiewniki i ul. Rajskiej. Tam powieszonych zostanie w sumie 427 flag.

Narodowych barw nie zabraknie również na masztach, znajdujących się przy pomnikach oraz na placach. Zawisną one przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, przy pomniku Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Parku Reagana, przy pomniku gen. Stanisława Maczka na Strzyży oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Hucisku. Flagi zawieszone zostaną również na masztach na Placu Solidarności, na placu przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Klonową oraz na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa.

Biało-czerwone flagi wisieć będą do 12 listopada.

O 101. rocznicy odzyskania niepodległości przypominać będzie również okolicznościowa biało-czerwona iluminacja niektórych pomników oraz obiektów inżynierskich. Iluminację w narodowych barwach oprócz stale podświetlanych pomników  Józefa Piłsudskiego i Tym, co za polskość Gdańska zyskają pomniki Poległych Stoczniowców i Anny Walentynowicz. Na biało-czerwono podświetlony zostanie również Dwór Artusa. Biało-czerwona iluminacja włączona zostanie także na wiaduktach – w ciągu ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej, na Żółtym Moście przy Bramie Oliwskiej oraz na wiadukcie w ciągu ul. Uczniowskiej. Biało-Czerwone iluminacje świecić będą od 10 do 12 listopada.

11 listopada mieszkańców Gdańska zapraszamy do Strefy Aktywnej w Parku im. Ronalda Reagana. Tam o godz. 14:00 wraz z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz posadzimy 101 wiśni na 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Miejsce sadzenia znajduje się pomiędzy skateparkiem a placem zabaw.

UMGDANSK.2019.11.06.101.rocznica.plakat.mapa.B1.03a2-page-001

 

Świętuj z nami 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Zobacz, jakie atrakcje przygotowało miasto

Biało-czerwona iluminacja Dworu Artusa
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP