O bobrze mówmy tylko dobrze!

Jesienią ubiegłego roku Park Oruński stał się ostoją dla rodziny bobrów, w związku z czym zamontowane zostały tablice informacyjne na ich temat. Obecność zwierząt dodała nowego wymiaru przyrodniczego temu wyjątkowemu miejscu, ale i stała się źródłem obaw o drzewa wśród mieszkańców Gdańska. Zadbaliśmy zarówno o zwierzęta, jak i o drzewa. W jaki sposób?
Na zdjęciu widać zieloną tablicę z informacjami o bobrach, ich zwyczajach i życiu.
W Parku Oruńskim znajdziecie tablice z informacjami o nowych mieszkańcach tego miejsca - bobrach
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Po pierwsze – zabezpieczenie najcenniejszych drzew

Ponad 50 najcenniejszych, starych drzew rosnących w pobliżu Potoku Oruńskiego zabezpieczyliśmy metalowymi siatkami. Według specjalistów to najskuteczniejsza metoda ochrony drzew. Część drzew pozostawiliśmy jednak bez zabezpieczeń. To drzewa młode, charakteryzujące się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, należą do nich wierzby czy olchy. Dzięki temu nie pozbawiamy bazy pokarmowej zwierząt, zatrzymując jednocześnie bobry blisko potoku.

Należy bowiem pamiętać, że bóbr europejski (Castor fiber) to gatunek roślinożerny. Jego dieta różni się w zależności od pory roku. Wiosną i latem zwierzęta te żywią się głównie roślinnością zielną, w tym wodną. Jesienią, kiedy muszą zrobić także zapasy na zimę, w ich diecie zaczynają przeważać drzewa – pędy, gałązki, łyko (bogata w składniki odżywcze tkanka znajdująca się między korą a drewnem) oraz kora. Efekty ich żerowania można zaobserwować w Parku Oruńskim, stąd nasze działania zabezpieczające najcenniejsze drzewa.

Po drugie – informacja i edukacja

Obecność bobrów w Parku Oruńskim przypomina, jak złożonym środowiskiem jest ekosystem parkowy. Ich działania są ponadto niezwykle pożyteczne - budując tamy na rzekach i potokach, bobry zatrzymują wodę w wybranych miejscach. Woda swobodnie wsiąka w ziemię, co pomaga roślinom przetrwać nawet długie okresy suszy. Dzięki ich pracy powstają też nowe mokradła i stawy, które są domem dla wielu innych zwierząt. To bezcenni sojusznicy w walce z niedoborami wody oraz naturalny przykład przemyślanej retencji. Warto również wiedzieć, że bobry mają status ochronny – reguluje go Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Oznacza to, że zabronione jest niszczenie żeremi, bobrowych tam oraz płoszenie i zabijanie tych zwierząt. Zarówno te, jak i kilka innych informacji oraz ciekawostek znajdziecie na tablicach informacyjnych, zamontowanych nad potokiem w Parku Oruńskim.

Po trzecie – obserwacja i działanie przy wsparciu specjalistów

Cały czas uważnie obserwujemy rozwój sytuacji, analizując zmiany zachodzące w ekosystemie Parku Oruńskiego. Przy wsparciu specjalistów będziemy podejmować kolejne działania, które pozwolą na znalezienie optymalnych rozwiązań zarówno dla bobrów, jak i dla drzew. Naszym priorytetem jest ochrona drzew i zachowanie ich w jak najlepszej kondycji, zadbanie o zwierzęta, które znalazły tu swój dom, oraz uwzględnienie potrzeb mieszkańców, dla których Park Oruński jest ważnym miejscem rekreacji i odpoczynku.

Na zdjęciu drzewo rosnące w Parku Oruńskim, które zabezpieczyliśmy metalowymi siatkami.
Najcenniejsze drzewa w Parku Oruńskim zabezpieczamy metalowymi siatkami
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP