Nowy profil, nowy przejazd przez torowisko, przejścia dla pieszych i sygnalizacja świetlna. Rusza przebudowa skrzyżowania al. gen. Hallera i ul. Grudziądzkiej [AKTUALIZACJA 21.04]

Skrzyżowanie al. gen. Hallera i ul. Grudziądzkiej zostanie przebudowane. W ramach prac zostanie przeprofilowany jego przebieg, wyznaczone zostaną przejścia dla pieszych oraz pasy rowerowe z sygnalizacją świetlną. Zmieni się również lokalizacja przejazdu przez tory tramwajowe. Wszystko w ramach umowy drogowej zawartej na podstawie art. 16 Ustawy o drogach publicznych.
Skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej i al. Hallera będzie przebudowane
Skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej i al. Hallera będzie przebudowane
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

AKTUALIZACJA - 21.04

W piątek 29 kwietnia na skrzyżowaniu al. Hallera i ul. Grudziądzkiej wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu. Dla ruchu udostępniony zostanie przejazd przez torowisko. Rowerzyści będą mogli przejechać również ścieżkami rowerowymi w relacji Grudziądzka - Hallera. Włączona zostanie sygnalizacja świetlna, a przejścia w obrębie skrzyżowania zostaną udostępnione dla pieszych. 

W związku z wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu apelujemy do kierowców, pieszych i rowerzystów o dostosowanie się do oznakowania i sygnalizacji świetlnej oraz o zachowanie szczególnej ostrożności.


AKTUALIZACJA - 23.12

Od czwartku 30 grudnia ul. Grudziądzka zostanie udostępniona dla ruchu kołowego, za wyjątkiem relacji lewoskrętnej oraz rowerowej na wprost na skrzyżowaniu z Al. Hallera. Przejazd przez torowisko oraz przejścia dla pieszych pozostają nieczynne. Sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Chrobrego/ Grudziądzka zostanie przywrócona do ustawień z przed rozpoczęcia inwestycji. Sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Grudziądzka/Hallera pozostanie wyłączona.


AKTUALIZACJA - 01.12

Termin prowadzenia prac na ul. Grudziądzkiej został przesunięty do 21 grudnia.


AKTUALIZACJA - 13.10

Od środy 20 października zmieni się organizacja ruchu w związku z trwającą przebudową skrzyżowania al. Hallera i ul. Grudziądzkiej.

Od 20 października dojazd i wyjazd z osiedla mieszkaniowego przy ul. Grudziądzkiej możliwy będzie od strony al. Hallera. Na al. Hallera kierowcy będą mogli korzystać z dwóch pasów ruchu poza prawoskrętem w ul. Grudziądzką (zjazd będzie możliwy z pasa do jazdy na wprost).

W dalszym ciągu zamknięte pozostanie skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej z ul. Chrobrego. Niemożliwy będzie również przejazd przez torowisko, wyłączone z ruchu pozostaną także przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania al. Hallera i ul. Grudziądzkiej.


AKTUALIZACJA 12.08

W związku z przebudową skrzyżowania al. Hallera z  ul. Grudziądzką od poniedziałku 16.08.2021 r. do wtorku 24.08.2021 r. wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od ul. Mickiewicza do al. Płażyńskiego. Wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii 2, 3, 5, 7, 10 i 63. Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa T3.

Najważniejsze zmiany:

Linia 3

Linia będzie funkcjonować na trasie Chełm Witosa – Śródmieście SKM – Dworzec Główny – Opera Bałtycka – Węzeł Kliniczna – Marynarki Polskiej – Letnica - Nowy Port Oliwska – Brzeźno (powrót al. Hallera, al. Płażyńskiego i ul. Gdańską). Obowiązywać będzie remontowy rozkład jazdy.

Linia 5

Tramwaje będą kursować na trasie Zaspa – Przymorze - Oliwa – Strzyża – Wrzeszcz – al. Hallera - al. Legionów - Zaspa i z powrotem. Wprowadzony zostanie remontowy rozkład jazdy.

Linia 63

Linia będzie funkcjonować na trasie Łostowice Świętokrzyska – Śródmieście SKM – Dworzec Główny – Opera Bałtycka – Węzeł Kliniczna – Marynarki Polskiej – Letnica - Nowy Port Oliwska – Brzeźno (powrót al. Hallera, al. Płażyńskiego i ul. Gdańską).

Obowiązywać będzie remontowy rozkład jazdy.

Między Brzeźnem przez al. Hallera do skrzyżowania Hallera/Mickiewicza będą kursować autobusy komunikacji zastępczej linii T3.

Linia T3

Autobusy zastępczej linii T3 jeździć będą na trasie:

  • trasa z Mickiewicza do Brzeźna Plaży:

przystanek Mickiewicza 05 – al. Hallera – Dworska – Wczasy – Brzeźno Plaża

  • trasa z Brzeźna Plaży do Mickiewicza:

Brzeźno Plaża – al. Hallera – przystanek Mickiewicza 04

Dodatkowe informacje

Linia 2

W celu zapewnienia dojazdu z Brzeźna i z al. Hallera w kierunku Dworca Głównego w godzinach porannych uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z Zaspy o godz. 04:18, do pętli „Chełm Witosa” ”.

Linie 7 i 10

Niewielka korekta rozkładów jazdy. Zmienią się godziny odjazdów z przystanku „Władysława IV” 01.

BILET JEDNOPRZEJAZDOWY

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu.


Zakres prac

Prace drogowe na skrzyżowaniu al. gen. Hallera z ul. Grudziądzką zaplanowano od 19 lipca do 30 listopada. W ich ramach skrzyżowanie zyska nowy profil, co poprawi bezpieczeństwo i komfort wyjazdu z ul. Grudziądzkiej na al. Hallera. Ponadto wytyczone tam zostaną przejścia dla pieszych i rowerzystów z sygnalizacją świetlną. Wyremontowana zostanie również sama nawierzchnia skrzyżowania, wykonane będą także nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowa skrzyżowania zakłada ponadto montaż nowego oświetlenia ulicznego, a pod ziemią wykonanie kanalizacji deszczowej.

W celu uzyskania nowego profilu skrzyżowania zmieniona zostanie lokalizacja przejazdu przez tory tramwajowe. Istniejący przejazd będzie rozebrany, a nowy wybudowany na wprost ul. Grudziądzkiej. Tory tramwajowe zostaną wyregulowane, przebudowana zostanie też sieć trakcyjna.

W ramach prac wyremontowana będzie również sama ul. Grudziądzka na odcinku 190 metrów. Na jezdni ułożona będzie nowa nawierzchnia, na której wyznaczone zostaną pasy rowerowe i pasy do skrętów. Powstaną także chodniki po obu stronach ulicy i zjazdy na teren osiedla mieszkaniowego. W zakresie robót znajduje się również wymiana oświetlenia ulicznego i przebudowa kanalizacji deszczowej.

Zmiany w organizacji ruchu, wstrzymany ruch tramwajów

Prace wykonywane będą etapowo – w każdym z etapów ul. Grudziądzka będzie drogą bez przejazdu. W pierwszym etapie, który potrwa ok. miesiąca, dojazd do ul. Grudziądzkiej będzie możliwy tylko od strony ul. Chrobrego, a wylot w kierunku al. Hallera zostanie zamknięty (możliwy będzie dojazd do posesji). W celu zachowania płynności ruchu wprowadzone zostaną zmiany w programie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Chrobrego – Grudziądzka – Leszczyńskich. Dojazd do al. Hallera będzie możliwy ul. Chrobrego lub ul. Pstrowskiego.

Równolegle realizowane będą prace w torowisku tramwajowym – zlikwidowany zostanie istniejący przejazd i wybudowany nowy. Prace te w drugiej połowie sierpnia będą wymagały wstrzymania ruchu tramwajów i wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej. Szczegóły jej funkcjonowania dostępne będą na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Prowadzenie robót drogowych na al. Hallera będzie wymagało miejscowego zawężenia jezdni w kierunku ul. Kościuszki oraz jezdni w kierunku al. Płażyńskiego do jednego pasa ruchu.

W pierwszym etapie prac na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkie i al. Hallera zostanie zamknięty wjazd i wyjazd ze skrzyżowania.
W pierwszym etapie prac na skrzyżowaniu ul. Grudziądzkie i al. Hallera zostanie zamknięty wjazd i wyjazd ze skrzyżowania.
google maps

W drugim etapie prac otwarte zostaną skrzyżowanie ul. Grudziądzkiej i Hallera oraz przejazd przez torowisko tramwajowe. Zamknięty natomiast zostanie wjazd na ul. Grudziądzką od strony ul. Chrobrego. Dojazd do ul. Chrobrego będzie możliwy od al. Hallera lub ul. Kościuszki.

Po zakończeniu robót drogowych odtworzone zostaną zieleńce.

W drugim etapie prac zamknięty zostanie wjazd i wyjazd z ul. Grudziądzkiej na ul. Chrobrego.
W drugim etapie prac zamknięty zostanie wjazd i wyjazd z ul. Grudziądzkiej na ul. Chrobrego.
google maps

Uwaga! Przez cały okres trwania prac zarówno w pierwszym jak i drugim etapie nie będzie możliwości parkowania pojazdów wzdłuż ul. Grudziądzkiej.

Inwestorem realizującym przebudowę w ramach umowy drogowej zawartej na podstawie art. 16 Ustawy o drogach publicznych są Robyg Zajezdnia Wrzeszcz oraz Robyg Marina Tower. Wartość umowy wynosi ponad 3,5 mln zł.

W ramach przebudowy zmieniona zostanie lokalizacja przejazdu tramwajowego w ciągu al. Hallera na wysokości skrzyżowania z ul. Grudziądzką
W ramach przebudowy zmieniona zostanie lokalizacja przejazdu tramwajowego w ciągu al. Hallera na wysokości skrzyżowania z ul. Grudziądzką
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP