Nowoczesna i efektowna wizja promenady do mola w Brzeźnie

Szlachetny minimalizm, proekologiczne rozwiązania oraz innowacyjna architektura. Tak podsumować można walory zwycięskiej pracy w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy i rewaloryzacji promenady prowadzącej do mola w Gdańsku-Brzeźnie.
Praca stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do opracowania finalnego projektu
Praca stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do opracowania finalnego projektu
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

W odpowiedzi na zaproszenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni do wzięcia udziału w konkursie nadesłano pięć projektów. Obradom sądu konkursowego, z udziałem autorytetów naukowych w dziedzinie urbanistyki i architektury oraz władz miasta, przewodniczył prof. Piotr Lorens – Architekt Miasta Gdańska. Po szczegółowym omówieniu i przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń eksperci wskazali trzy prace. Jak prezentują się wyniki obrad?

  • Pierwszą nagrodę - w wysokości 22 tys. zł otrzymała Pracownia architektury Opaliński z Krakowa. Zwycięzca zostanie zaproszony również do negocjacji z GZDiZ w postępowaniu na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu przebudowy promenady według własnej koncepcji.

  • Druga nagroda w kwocie 17 tys. zł dla Pawła Pacaka (Mniów), Rafała Kumańskiego (Micigózd) i Macieja Malarza (Sobienie Jeziory).

  • Wyróżnienie w wysokości 8 tys. zł dla Karoliny Kaszyńskiej i Wojciecha Kuczyńskiego z Warszawy.
Zwycięska praca wyróżnia się spójną, nowoczesną estetyką i zupełnie nowym sposobem ukształtowania promenady
Zwycięska praca wyróżnia się spójną, nowoczesną estetyką i zupełnie nowym sposobem ukształtowania promenady
GZDiZ

Innowacyjność, dostępność i jakość

- Zwycięska praca wyróżnia się spójną, nowoczesną estetyką i zupełnie nowym sposobem ukształtowania promenady – mówił podczas briefingu przewodniczący sądu konkursowego, prof. Piotr Lorens. - Praca stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do opracowania finalnego projektu i daje szanse na zrealizowanie jak najlepszego rozwiązania odpowiadającego na potrzeby głównej promenady prowadzącej do mola w Brzeźnie. Jak dodał prof. Lorens, jest to spójna praca, która jednocześnie będzie wymagała przemyślenia rozwiązań dotyczących strefy wejściowej na samo molo. - Konkurs miał charakter studialny, ale dzięki temu Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ma szanse na przystąpienie do rozmów z zespołem autorskim, który udowodnił, że ma ciekawy, nowoczesny pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni – podkreślił przewodniczący sądu konkursowego.

Oceniany był również aspekt finansowy, czyli realność, trwałość i ekonomika propozycji oraz koszt wykonania dokumentacji projektowej.

Zmiany w projekcie

Możliwość negocjacji zmian w projekcie między GZDiZ a architektami dopuszcza regulamin konkursu. - Najwięcej wątpliwości może budzić strefa wejściowa na molo – mówił Michał Szymański, z-ca dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Do przeanalizowania pozostaje lokalizacja kładki z uwagi na kwestie własnościowe i formalno-prawne – podkreślił. Dyrektor dodał, że konieczna będzie ponadto modyfikacja koncepcji ławki z poszanowaniem formy, jaką zaproponował projektant. Przede wszystkim uwzględniając łączenie siedziska z funkcjami – handlową, wystawienniczą i rekreacyjną. - Czekają nas rozmowy i negocjacje ze zwycięzcą. Prowadząc dialog będziemy się starali dojść do rozwiązań, które będą korzystne dla mieszkańców Gdańska jak i turystów – podsumował podczas briefingu Michał Szymański.

Deptak w Brzeźnie atrakcyjny przez cały rok

Promenada prowadzącą do mola to jeden z bardziej charakterystycznych punktów na rekreacyjnej mapie Gdańska. W okresie letnim codziennie przemierzają nią tłumy mieszkańców oraz turystów. Jednak nie tylko w sezonie wakacyjnym deptak jest uczęszczaną drogą nad morze. Także zimą to chętnie wybierany kierunek wędrówek i spacerów. Celem organizacji konkursu jest uatrakcyjnienie tej przestrzeni. Nie tylko poprawienie stanu technicznego promenady, lecz także harmonijne wpisanie jej w najbliższe otoczenie, przede wszystkim Parku im. Ronalda Reagana.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP