Odświeżymy wieżę widokową na Pachołku. Nowe zabezpieczenie antykorozyjne

Wiosną planujemy rozpocząć prace związane z wykonaniem nowej powłoki antykorozyjnej konstrukcji stalowej wieży widokowej na wzgórzu Pachołek w Oliwie. Ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę robót. Na oferty czekamy do 28 lutego. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, a warunki pogodowe pozwolą prace powinny rozpocząć się w kwietniu. W ich trakcie wieża będzie wyłączona z użytkowania.
Na zdjęciu widoczna jest wieża widokowa na Pachołku
Wieża widokowa na Pachołku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wieża z platformą widokową na Pachołku to stalowa konstrukcja z 1975 roku. Wybudowana została w miejsce poprzedniej wieży – murowanej pochodzącej z 1882 roku. Pierwotna wieża przetrwała do 23 marca 1945 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska hitlerowskie. Miało to uniemożliwić nacierającym na miasto żołnierzom radzieckim wykorzystania wieży jako dogodnego punktu obserwacyjnego.

Odtworzona wieża nie ma wiele wspólnego ze swoją poprzedniczką - ani pod względem architektonicznej formy, ani budulca – jednak również jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Oliwie. Wysoka na 15 metrów wieża o kratowej konstrukcji z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej.

Planujemy, że prace, które poprawią stan techniczny ale i estetyczny konstrukcji rozpoczną się w kwietniu. W ich trakcie wykonamy nowe zabezpieczenie antykorozyjne całego obiektu. Konstrukcja wieży zostanie w całości oczyszczona, pozbawiona ognisk korozji, a następnie pokryta warstwami farb systemowych, co ochroni ją przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Przy okazji zabezpieczania wieży przed korozją przeprowadzimy naprawę wyeksploatowanych elementów. W zakres prac wchodzą wymiana elementów pomostu widokowego, naprawa mocowania stopni schodów oraz naprawa fundamentów słupów wieży. Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na wieżę podniesiemy balustradę o 15 cm do wysokości 1,30 m. Wymieniona zostanie również zniszczona przez wandali tablica informacyjna z regulaminem korzystania z wieży.

Wykonawca na przeprowadzenie całości prac będzie miał zgodnie z umową 6 miesięcy od dnia jej podpisania.  


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP