Choć historyczny pomnik poświęcony pamięci króla polskiego Jana III Sobieskiego liczy 121 lat, to po zakończonym w lipcu remoncie prezentuje się jak nowy. Po 23 latach od ostatniej renowacji, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przystąpił do oceny stanu technicznego pomnika Jana III Sobieskiego. W jej wyniku powstał plan renowacji monumentu. W maju, po uzyskaniu pozytywnej decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ruszyły prace konserwatorsko – renowacyjne. W efekcie końcowym po 6 tygodniach od rozpoczęcia remontu zwycięzca spod Wiednia posiada zupełnie nowe szaty.
Uzyskaliśmy doskonały efekt estetyczny zabiegów usunięcia nawarstwień biologicznych i zanieczyszczeń powierzchniowych. Uzupełniliśmy ubytki zarówno w samym kamieniu jak i w spoinach. Pozbyliśmy się glonów i kolonii bakteryjnych, a także nawarstwień skupisk mikroorganizmów. Kolorystyczne scalenie przebarwień kamiennego podestu również wypadło doskonale, a to dało efekt naturalnego kamienia.
W przypadku figury z metalowego odlewu zdecydowaliśmy się na utrzymanie syntetycznej patyny z konserwacji z 1996 roku, która okazała się być dobrym stanie. Całość powierzchni rzeźby została zabezpieczona roztworem paraloidu. Figura króla i konia odzyskała autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną.
Po zakończeniu wszystkich prac zrekonstruowaliśmy złocenia. Litera po literze, cały napis po stronie północnej i południowej został odnowiony. Bez najmniejszego problemu można teraz przeczytać nazwy wszystkich zwycięskich bitew prowadzonych przez Jana III Sobieskiego.
Zakończenie renowacji jest okazją do ponownego zaprezentowania wystawy, którą 4 lata temu przygotowano na 50 rocznicę sprowadzenia monumentu do Gdańska. Wystawa fotograficzna, upamiętniająca historię pomnika Jana III Sobieskiego i wydarzeń, których był niemym obserwatorem została wzbogacona o fotografie porównawcze pomnika przed i po renowacji. Ekspozycja będzie dostępna do 28 sierpnia.
Pomnik zwycięzcy spod Wiednia został po raz pierwszy odsłonięty we Lwowie w listopadzie 1898 r. Po II Wojnie Światowej, kiedy miasto znalazło się w granicach ZSRR obiekt został przeniesiony do Polski. Od 1950 roku stał przed pałacem w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów Grodu nad Motławą. Tu w latach 70. i 80. odbywały się manifestacje niepodległościowe opozycji demokratycznej z Ruchem Młodej Polski na czele. Dziś to tradycyjny punkt corocznych gdańskich Parad Niepodległości i innych dla gdańszczan wydarzeń.