Nowe przystanki autobusowe na ul. Kołobrzeskiej

Do końca marca potrwają prace związane z wyznaczeniem nowych przystanków autobusowych na ul. Kołobrzeskiej. Powstaną one w rejonie skrzyżowania z ul. Szczecińską. Ponadto zmieni się lokalizacja przystanków „Przymorze SKM”, które zostaną przesunięte bliżej wiaduktu kolejowego. Z nowych przystanków korzystać będzie można od soboty, 6 kwietnia.
Nowe przystanki na ul. Kołobrzeskiej wyznaczone zostały przy skrzyżowaniu z ul. Szczecińską
Nowe przystanki na ul. Kołobrzeskiej wyznaczone zostały przy skrzyżowaniu z ul. Szczecińską
Karol Stańczak/GZDiZ

Zmiany dotyczące przystanków na ul. Kołobrzeskiej realizowane są na wniosek Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Poprawią one dostępność komunikacji miejskiej i pozwolą na zaoszczędzenie czasu w dotarciu do przystanku. Skorzystają na nich mieszkańcy Przymorza, a także studenci Uniwersytetu Gdańskiego czy pracownicy okolicznych biurowców.

Wyznaczenie miejsc do zatrzymywania autobusów w rejonie skrzyżowania z ul. Szczecińską umożliwi skrócenie drogi do przystanku mieszkańcom okolicznych budynków i posesji. Do tej pory musieli oni pokonać spory dystans, by dotrzeć do przystanków oddalonych o blisko 300 metrów („Przymorze SKM”) lub 400 metrów („Krynicka”), co było mało komfortowe, zwłaszcza dla seniorów.

Nowy przystanek wyznaczony zostanie na wysokości marketu budowlanego. W kierunku al. Rzeczypospolitej na prawym pasie ul. Kołobrzeskiej, zaś w stronę al. Grunwaldzkiej na istniejącej zatoce autobusowej. Tymczasowo na przystanku ustawione zostaną słupki przystankowe, jednak docelowo planowany jest tam montaż wiat. Poruszając się między przystankiem kolejowym i przystankami autobusowymi nie trzeba będzie pokonywać już żadnego przejścia z sygnalizacją świetlną, dodatkowo utrudniającego przesiadkę.

Zmiany obejmą również przystanki „Przymorze SKM”, które zmienią swoją lokalizację. Zostaną one przesunięte bliżej wiaduktu kolejowego. Takie rozwiązanie ułatwi przesiadkę pasażerom autobusów i kolejki SKM, bo przystanek znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie schodów prowadzących na peron SKM.

W przypadku przystanku „Przymorze SKM” prace obejmą nie tylko wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego, jak przy ul. Szczecińskiej. Potrzebne będzie również usunięcie części barier oraz słupków znajdujących się na chodnikach.

Przystanki Przymorze SKM  zostały przesunięte bliżej wiaduktu kolejowego nad ul. Kołobrzeską
Przystanki "Przymorze SKM" zostały przesunięte bliżej wiaduktu kolejowego nad ul. Kołobrzeską
Karol Stańczak/GZDiZ

Zmiany na liniach autobusowych

AKTUALIZACJA 05.04.2024 R.: Zgodnie z informacją z dnia  05.04.2024 r., przekazaną przez wykonawcę prac, przywrócenie stałej trasy linii 199 na odc. Biały Dwór 01 – Czerwony Dwór 04 (kierunek Oliwa) będzie możliwe w późniejszym terminie. Trasa objazdowa ul. Obrońców Wybrzeża i Chłopską zostaje utrzymana do odwołania. Pozostałe zmiany, w tym nowe przystanki przy ul. Kołobrzeskiej, będą wprowadzone zgodnie z planem – z dniem 06.04.2024 r.

Od soboty, 6 kwietnia obowiązywać będą zmiany w funkcjonowaniu linii 149, 199, 249 i N14, związane z przywróceniem ruchu dwukierunkowego na ul. Jagiellońskiej (po wybudowaniu ronda u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Kaczyńskiego) oraz oddaniem do użytku nowych przystanków przy ul. Kołobrzeskiej.

Linie 149, 199, 249 i N14

Uruchomiona zostanie para przystanków „Szczecińska” 01 i 02 (dla linii nocnej „na żądanie”) przy ul. Kołobrzeskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Szczecińską.

Linia 199

Przywrócona zostanie stała trasa w kierunku Oliwy: od przystanku „Biały Dwór” 01 do przystanku „Czerwony Dwór” 04 ulicami: Kaczyńskiego, Jagiellońską i Chłopską.

Schemat funkcjonowania przystanków na ul. Kołobrzeskiej po wprowadzeniu zmian
Schemat funkcjonowania przystanków na ul. Kołobrzeskiej po wprowadzeniu zmian
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP