Nie malujemy ust na różowo, pomalujemy na różowo wiadukt

Wiadukt przy ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej w tym tygodniu będzie mienił się na różowo. Wszystko to, aby zwrócić uwagę na idee Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Podświetlony wiadukt na ul. Kościuszki
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Różowa iluminacja odpalona zostanie dzisiaj wraz z oświetleniem miejskim, włączana będzie codziennie po zmroku, aż do niedzieli. Wiadukt zostanie podświetlony we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA – Poland Oddział Gdańsk.

Iluminacja ma zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska na problem raka szyjki macicy. Edukacja, regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie choroby, co zwiększa szansę na jej wyleczenie. W ramach gestu solidarności od kilku lat w tym samym czasie odbywa się w Gdańsku akcja Pink Lips Project. Jej organizatorzy zachęcają kobiety do pomalowania ust na różowo. Przekonują, że to nie tylko symbol, ale i wyraz szacunku i podziwu wobec kobiet, które podjęły walkę z nowotworem. To również oznaka świadomości w zakresie profilaktyki. W Pink Lips zaangażowani są studenci medycyny, którzy będą prowadzić akcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców Gdańska. Harmonogram wydarzeń dostępny jest na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2184591331844866/ Do akcji przyłączyć może się każdy. Wystarczy pomalować usta na różowo, zrobić sobie zdjęcie, oznaczyć je tagiem #pinkchallenge i nominować znajomych do szerzenia tej inicjatywy.

Działania Pink Lips mają również na celu zwrócić uwagę na wysoką liczbę zachorowań wśród kobiet w Polsce. Zaledwie 20% Polek decyduje się na darmową cytologię, a umieralność z powodu raka szyjki macicy jest o 70% wyższa niż przeciętna w krajach Unii Europejskiej.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP