„Najwyższy czas” – wiadukt rozbłyśnie fioletem w Światowym Dniu Raka Trzustki

Rak trzustki stanowi jedno z największych wyzwań onkologii. Nie ma typowych objawów i dlatego najczęściej diagnozowany jest w zaawansowanych stadiach. Z tego powodu tak ważne jest mówienie o nim i profilaktyka. Po raz kolejny Miasto Gdańsk przyłącza się do kampanii edukacyjnej Fundacji EuropaColon Polska „Najwyższy czas”.
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki wiadukt przy ul. Kościuszki zaświeci się na fioletowo
Z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki wiadukt przy ul. Kościuszki zaświeci się na fioletowo
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Światowy Dzień Raka Trzustki przypada na każdy trzeci czwartek listopada. Okolicznościowa iluminacja wiaduktu w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej uruchomiona zostanie wraz z miejskim oświetleniem 17 listopada po zmroku i będzie świecić do jutra.  Jej celem jest zwrócenie uwagi na konieczność pilnego diagnozowania nowotworu, na który w Polsce co roku zapada ponad 3000 osób.

Współczesna medycyna nie dysponuje dotąd skutecznymi badaniami przesiewowymi, które umożliwiałyby wykrycie raka trzustki we wczesnym stadium. Z tego względu tak istotna jest świadomość i wiedza dotycząca symptomów mogących świadczyć o rozwoju tej niebezpiecznej choroby. Wobec tego „Najwyższy czas”, by dowiedzieć się więcej na temat czynników ryzyka i objawów raka trzustki.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP