„Najwyższy czas” - fioletowa iluminacja w Światowy Dzień Raka Trzustki

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich nowotworów. W Polsce statystycznie około 10 osób dowiaduje się każdego dnia o tej trudnej diagnozie. By pomóc w walce z tą chorobą należy poświecić jej więcej uwagi. Dlatego Miasto Gdańsk przyłączyło się do obchodzonego w listopadzie Światowego Miesiąca Świadomości Raka Trzustki, mającego swoją kulminację 19 listopada. Aby zwrócić uwagę na problem włączymy fioletową iluminację wiaduktu przy ulicy Kościuszki.
Niebieska iluminacja wiaduktu na ul. Kościuszki zwraca uwagę na osoby cierpiące na raka trzustki
Fioletowa iluminacja wiaduktu na ul. Kościuszki zwraca uwagę na osoby cierpiące na raka trzustki
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Iluminacja zostanie włączona w środę 18 listopada wieczorem i będzie świecić do piątkowego  poranka 20 listopada. - Okolicznościowa iluminacja ma zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska na pilną potrzebę wcześniejszej diagnozy w walce z tym groźnym przeciwnikiem. Niestety nadal medycyna nie dysponuje skutecznym badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia raka trzustki. Dlatego tak ważna jest świadomość sygnałów ostrzegawczych i szybka reakcja na niepokojące symptomy. Należy pamiętać, że nawet w najbardziej śmiertelnym nowotworze, jakim jest rak trzustki, możliwe są wieloletnie przeżycia chorych, jeśli zostanie on wcześnie wykryty i będzie odpowiednio leczony. Zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów raka trzustki ma więc ogromne znaczenie.

Światowy Dzień Raka Trzustki przypada na każdy trzeci czwartek listopada. Z tej okazji na całym świecie obiekty w przestrzeni publicznej zostają podświetlone na fioletowo. Takie iluminacje można zobaczyć na przykład w Australii, Nowej Zelandii, USA, Anglii, Szkocji, Włoszech czy na Węgrzech.

Inicjatywę Światowej Koalicji Raka Trzustki wspiera blisko 100 organizacji z 35 krajów. Kampania realizowana jest w Polsce przez Fundację EuropaColon Polska, która odpowiada za zwiększenie świadomości na temat nowotworów układu pokarmowego. Przewodnie hasło tegorocznej kampanii to: „Najwyższy czas” co jednoznacznie podkreśla rolę czasu w diagnozie raka trzustki.

Plakat promocyjny Światowego Dnia Raka Trzustki
Plakat promocyjny Światowego Dnia Raka Trzustki

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP