Mobilna kontrola ma usprawnić obsługę Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku

Ogłosiliśmy przetarg na dostarczenie i wdrożenie systemu mobilnej kontroli wnoszenia opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku. Będzie ona uzupełnieniem dotychczasowej pieszej kontroli. Na oferty wykonawców czekamy do 24 marca. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia postepowania mobilna kontrola ruszy po 3 miesiącach od podpisania umowy z wykonawcą.
Mobilna kontrola usprawni obsługę Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku
Mobilna kontrola usprawni obsługę Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Przetarg ma wyłonić wykonawcę, który przygotuje i wydzierżawi urządzenia (kamery i skanery) oraz oprogramowanie do przekazywania zebranych danych (zdjęć tablic rejestracyjnych pojazdów, ich lokalizacji). Gotowy system zostanie udostępniony Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni do użytkowania na czas 12 miesięcy. Urządzenia zostaną zamontowane na pojeździe GZDiZ, który będzie obsługiwany przez pracowników jednostki.

Kontrola mobilna – krótszy czas i większa liczba skontrolowanych pojazdów

Obecnie kontrola w gdańskiej Strefie Płatnego Parkowania prowadzona jest przez kontrolerów, dokonujących codziennego obchodu płatnych miejsc postojowych w każdym z sektorów SPP i ŚSPP. Za pomocą specjalnych czytników skanują oni tablice rejestracyjne pojazdów, weryfikując następnie w systemie komputerowym, czy dany pojazd posiada uiszczoną opłatę za postój.

Kontrola mobilna będzie w stanie znacząco przyspieszyć ten proces i zwiększyć liczbę skontrolowanych pojazdów. Możliwość szybszego sprawdzenia poszczególnych miejsc postojowych w sektorach SPP i ŚSPP przełoży się na zwiększenie obszaru, który będzie kontrolowany. Obecnie piesi kontrolerzy nie są w stanie codziennie zweryfikować wszystkich pojazdów, korzystających z ponad 6000 płatnych miejsc postojowych na terenie stref. Po uzupełnieniu procesu kontroli o narzędzie mobilne każdy parking będzie mógł zostać skontrolowany co najmniej raz dziennie, co jest kluczowym czynnikiem przy rozwoju obszaru płatnego postoju.

Mobilna kontrola – jak działa?

Z czego będzie się składać i na czym będzie polegać system mobilnej kontroli?

Pojazd, z którego przeprowadzana będzie kontrola, wyposażony zostanie w specjalne kamery oraz skanery. Przejeżdżając obok miejsc postojowych, znajdujących się w SPP i ŚSPP, system zeskanuje numery rejestracyjne parkujących pojazdów i przekaże je do bazy danych. Baza przechowuje pojazdy uprawnione do parkowania w strefie, a więc z wniesioną opłatą jednorazową lub z kartą opłaty zryczałtowanej. By wyeliminować ewentualną pomyłkę i nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkometru bądź jest w trakcie dokonywania opłaty za pomocą aplikacji mobilnej, kontrola dokonywana będzie dwukrotnie, w krótkim odstępie czasu. System komputerowy odnajdzie spośród zeskanowanych numerów rejestracyjnych te pojazdy, za postój których nie zapłacono. Po ustaleniu właściciela pojazdu zostanie wysłane do niego wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej.

Urządzenia umieszczone na pojeździe wykonującym kontrolę będą w stanie odczytać numery rejestracyjne pojazdów, które zostały zaparkowane prostopadle, równolegle oraz skośnie. Będą rejestrować one wyłącznie tablice rejestracyjne i same pojazdy, a ewentualne zdjęcia przedstawiające wizerunki osób będą zamazane. Co więcej sprzęt służący do mobilnej kontroli będzie działać podczas jazdy samochodu z przepisową prędkością, co nie spowoduje zmniejszenia płynności ruchu. System funkcjonować ma niezależnie od warunków atmosferycznych, więc także przy padającym deszczu lub śniegu oraz po zapadnięciu zmroku. Ponadto dzięki dokładnym danym lokalizacyjnym system mobilnej kontroli uwzględni tylko pojazdy, które faktycznie zajmują płatne miejsca postojowe.

Nie tylko sama kontrola

Zastosowanie mobilnej kontroli w obszarze płatnego postoju to nie tylko metoda sprawdzania wniesienia opłat za parkowanie pojazdu w SPP i ŚSPP. To również narzędzie analityczne, dzięki któremu można badać poziom zajętości oraz rotacji na płatnych miejscach postojowych. Zebranie takich danych jest pomocne przy rozwiązaniach potrzeb parkingowych mieszkańców Gdańska w poszczególnych dzielnicach.  


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP