Mały Błędnik już po remoncie. Kładka dostępna dla pieszych

Ponad stuletnia kładka Mały Błędnik na skwerze przy Targu Rakowym w ostatnich miesiącach przechodziła gruntowny remont. Prace konserwacyjne dobiegły końca i piesi mogą korzystać z kładki bez żadnych przeszkód. Dzięki przeprowadzonym naprawom obiekt jest obecnie w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym.
Na zdjęciu widoczna jest kładka Mały Błędnik po remoncie
Kładka Mały Błędnik po remoncie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Podczas prac, które rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku, wyremontowana została konstrukcja stalowa kładki, a także dodatkowo oczyszczona, pomalowana i zabezpieczona antykorozyjnie. Wymagało to nie lada sztuki, jaką było uniesienie całej kładki i zabudowanie jej rusztowaniami przykrytymi swoistym „namiotem”.

Zmieniła się również nawierzchnia na Małym Błędniku, deski pomostu zostały wymienione oraz zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Wiele uwagi poświecono także zdobieniom kładki. Dzięki precyzyjnym pracom renowacyjnym balustrada wraz z dekoracyjnym portalem zwieńczonym herbem Gdańska odzyskała swoją świetność. Naprawa Małego Błędnika odbyła się zgodnie ze stosowaną w czasie jego powstania metodą niterską, a nie spawalniczą. Poszczególne elementy, tak jak podczas pierwotnego montażu kładki, zespolono ze sobą za pomocą nitów.

Oprócz remontu samego obiektu wzmocniono również jego ceglane przyczółki. Zostały one oczyszczone, wzmocnione, zadbano także o ich jednolity wygląd. Także w ich przypadku pokryte zostały odpowiednią warstwą hydrofobową, zapewniającą ochronę przed przenikaniem wody do ich wnętrza.

Zwieńczeniem prac było umieszczenie na Małym Błędniku okolicznościowej tablicy pamiątkowej z herbem Gdańska oraz datą powstania i remontu obiektu.

By spacer na skwerze wokół Małego Błędnika sprawiał przyjemność, wiosną odnowiona zostanie przylegająca do kładki zieleń uszkodzona podczas prac remontowych.

Pamiątkowa tablica z datami powstania i remontu kładki Mały Błędnik
Pamiątkowa tablica z datami powstania i remontu kładki Mały Błędnik
Dominik Paszliński/gdansk.pl
Wyremontowana kładka Mały Błędnik
Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym kładka Mały Błędnik znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP