Letnie prace drogowe na ulicach Gdańska

Lato będzie pracowitym czasem dla gdańskich drogowców. W najbliższych miesiącach zaplanowano bowiem roboty związane z wymianą nawierzchni na al. Armii Krajowej i ul. Niepołomickiej. Wymienione zostaną też przejazdy torowe na wysokości Galerii Bałtyckiej. Prace oznaczają utrudnienia w ruchu, jednak ich harmonogram został tak ułożony, by niedogodności dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej były jak najmniejsze.
Na zdjęciu widać odcinek al. Armii Krajowej między al. Havla a al. Sikorskiego, na którym będzie przeprowadzany remont nawierzchni
Jedną z istotnych prac drogowych, realizowanych w okresie letnim będzie remont nawierzchni al. Armii Krajowej od al. Havla do al. Sikorskiego
Piotr Wittman/gdansk.pl

- Chcemy z odpowiednim wyprzedzeniem zakomunikować plan remontów dróg, które zamierzamy wykonać w okresie od czerwca do sierpnia. Wiadomo, że to jest czas, kiedy ruch samochodowy na ulicach jest nieco mniejszy. Dlatego na ten okres zaplanowaliśmy remonty o znaczeniu newralgicznym, jeżeli chodzi o ruch samochodowy i komunikację publiczną – mówił podczas briefingu Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Aleja Armii Krajowej

W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na al. Armii Krajowej na jezdni w kierunku centrum Gdańska. Nowa nawierzchnia ułożona zostanie na odcinku od skrzyżowana z al. Havla do estakady w ciągu al. Sikorskiego.

Roboty ruszą tam planowo w sobotę, 8 czerwca i potrwają ok. dwóch tygodni. Dla zminimalizowania utrudnień prace wymagające zamknięcia większej liczby pasów ulic prowadzone będą w weekendy, a pozostałe roboty wykonywane będą w godz. od 20.00 do 4.00. Pierwszy etap polegać będzie na sfrezowaniu obecnej nawierzchni metodą połówkową, co oznacza, że zajęta zostanie połowa jezdni, a druga dostępna będzie dla kierowców. Kolejne fazy remontu to układanie warstw nowej nawierzchni – najpierw warstwy wiążącej, a następnie ścieralnej. Przy konieczności zajęcia prawoskrętu w al. Sikorskiego kierowcy korzystać będą z objazdu.

- Kierowcy w ciągu alei Armii Krajowej nie spotkają się z żadną zaskakującą organizacją ruchu – zapewnia Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu. - Bazujemy na standardowych schematach. Prosimy jednak o śledzenie tablic z informacjami o objazdach i ewentualnych zawężeniach, a także o zmieniających się stronach remontowanych jezdni.

Prace te nie komplikują funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Ulica Niepołomicka

Przez całe wakacje, od 24 czerwca do końca sierpnia, potrwa remont odcinka ul. Niepołomickiej między ulicami Świętokrzyską a Kampinoską. Znajdująca się w złym stanie technicznym nawierzchnia jezdni zostanie zastąpiona nową wraz z wymianą podbudowy drogi. Prace zostaną przeprowadzone przy całkowitym zamknięciu ruchu na wspomnianym odcinku z zachowaniem dojazdu do lokali usługowych.

- Z uwagi na podbudowę, która tam jest, a więc płyty drogowe, które przechodzą z jednego pasa na drugi, nie jesteśmy w stanie prowadzić tych prac etapowo. W tym przypadku musimy niestety zająć całą szerokość pasa – mówi Robert Krasowski, kierownik Działu Dróg GZDiZ. - Ściągane płyty, obejmują swoim zakresem więcej niż szerokość jednego pasa drogowego. Liczymy jednak na to, że uda nam się to zrobić w czasie znacznie krótszym niż cały okres wakacyjny.

Kierowcy korzystać będą z objazdów, a ich szczegóły przekażemy w osobnym komunikacie po opracowaniu projektu tymczasowej organizacji ruchu. W przygotowaniu są rozwiązania objazdów dla komunikacji miejskiej. Niestety należy się liczyć z wydłużeniem czasu przejazdu.

- Tutaj mocno ruszymy z działaniami komunikacyjnymi skierowanymi do mieszkańców – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy współpracowali ze szkołami, uruchomimy wszystkie kanały dystrybucji, którymi jako miasto dysponujemy. Prześlemy informacje za pomocą karty mieszkańca, zorganizujemy też mobilne punkty informacyjne, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować wszystkich mieszkańców o planowanych utrudnieniach.

Ponadto w planach DRMG jest również budowa chodnika na ul. Niepołomickiej, od ul. Muzyka do ul. Przemian. Ogłoszenie przetargu planowane jest w czerwcu. Inwestycja nie spowoduje zamknięcia ulicy.

Przejazdy przez torowisko przy Galerii Bałtyckiej

W okresie od 27 lipca do 9 sierpnia zaplanowano wymianę przejazdów przez torowisko na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych na wysokości Galerii Bałtyckiej. Dotychczasowe gumowe przejazdy wymienione zostaną na płyty torowe wykonane z prefabrykowanego żelbetu. To elementy trwałe, stabilne i odporne na odkształcenia, co jest szczególnie ważne w lokalizacji o wysokim natężeniu ruchu.

W pierwszym etapie od 27 lipca do 2 sierpnia wyłączony zostanie przejazd na jezdni w kierunku Zaspy, zaś w drugim między 3 a 9 sierpnia prace obejmą przejazd w kierunku Niedźwiednika.

W trakcie robót oba przejazdy będą całkowicie wyłączone z ruchu, wstrzymany będzie także ruch tramwajowy. W tym czasie kierowcy korzystać będą z objazdów, a pasażerowie komunikacji miejskiej z zastępczej komunikacji autobusowej (linia T6 na odcinku Opera Bałtycka - Strzyża).

Przejście dla pieszych przy ul. Hynka

3 czerwca planowane jest rozpoczęcie prac związanych z budową przejścia naziemnego przy ul. Hynka. Planowane przejście będzie wyposażone w sygnalizację świetlną. W ramach zadania powstanie także przejazd rowerowy przez torowisko. Teren zostanie oświetlony, a także zyska odwodnienie.

Budowa przejścia potrwa do listopada. W pierwszym etapie prac planowane jest zamknięcie skrajnego lewego pasa w kierunku Wrzeszcza. Lewoskręt na al. Rzeczypospolitej w kierunku al. Legionów będzie wyłączony z ruchu przez większość okresu trwania inwestycji. Dodatkowo zostanie zajęty pas zieleni, co nie wpłynie na ruch pieszych oraz kołowy. W tym miejscu zorganizowane zostanie zaplecze budowy. Główne prace torowe prowadzone będą poza godzinami kursowania tramwajów, aby zminimalizować uciążliwości w ich kursowaniu.

Komunikacja tramwajowa ma być wstrzymana tylko na 3 dni. W tym czasie funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza (linia T2 na odcinku Przystanek Mickiewicza - Jelitkowo).

Harmonogram wakacyjnych prac drogowych w Gdańsku przedstawili (od lewej) Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska. ds. usług komunalnych, Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu oraz Robert Krasowski, kierownik Działu Dróg w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni
Harmonogram wakacyjnych prac drogowych w Gdańsku przedstawili (od lewej) Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska. ds. usług komunalnych, Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu oraz Robert Krasowski, kierownik Działu Dróg w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni
Piotr Wittman/gdansk.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP