Łany kwiatów w nowych lokalizacjach miasta

Podwajamy w Gdańsku liczbę kwietnych łąk z siewu. Latem morze kwiatów zakwitnie nie w 7, a już w 14 lokalizacjach. Pomalują krajobraz na przeszło 10 tysiącach metrów kwadratowych miasta.
Prace przygotowawcze pod wysiew łąki przy ul. Słowackiego.
Prace przygotowawcze pod wysiew łąki przy ul. Słowackiego.
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Moda, która niech nigdy nie mija

Łąki kwietne, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski, a nawet już trend w zarządzaniu zielenią miejską. Z modami bywa różnie, ale ta niech nigdy nie mija, bo zamiana trawników na łąki kwietne ma same korzyści. Nie wymagają dużych nakładów przy pielęgnacji, a jednocześnie dają doskonały efekt. Oprócz ciekawych walorów wizualnych przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych, przez co nie wymagają podlewania. Łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii - nie wymagają regularnego koszenia oraz nawożenia.

Nowe łąki w mieście

Mieszkańcy Gdańska zdając sobie sprawę z tak licznych zalet łąk o nie postulują. Tylko w tym sezonie przybędzie na terenie miasta kolejnych 7 łąk kwietnych. Ich powierzchnia to prawie 3 tysiące metrów kwadratowych. Uzyskanie takiego wyniku było możliwe dzięki połączeniu sił w postaci pomysłu Działu Zieleni GZDiZ oraz środkom z Rad Dzielnicy i Budżetu Obywatelskiego. W tym roku łąki kwietne z siewu powstaną w następujących lokalizacjach:

 • teren zieleni przy ul. Matejki,
 • teren zieleni przy ul. Focha,
 • teren zieleni przy ul . Platynowej,
 • teren zieleni przy ul. Goplańskiej,
 • teren zieleni przy ul. Jaśkowa Dolina,
 • teren zieleni Park Uphagena,
 • teren zieleni przy ul. Słowackiego.
Widok z lotu ptaka na poletko przygotowane pod łąkę kwietną w kształcie fali w Parku Uphagena.
Widok z lotu ptaka na poletko przygotowane pod łąkę kwietną w kształcie fali w Parku Uphagena.
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Łąki jednoroczne i wielosezonowe

W trzech lokalizacjach łąki są już przygotowane. Tereny zielone przy ul. Słowackiego i Jaśkowa Dolina zostały wysiane kompozycjami stworzonymi z kilkudziesięciu gatunków roślin łąkowych. Dzięki zastosowaniu mieszanek skomponowanych z wieloletnich gatunków w tych miejscach efekty kolorowej łąki będziemy mogli podziwiać przez wiele lat, a obecne w składzie również nasiona roślin jednorocznych dadzą  kwiaty już tego lata. Z kolei w Parku Uphagena, by móc prędko cieszyć się pięknem malowniczych kwiatów, przygotowaliśmy łąkę jednoroczną. Już za kilka tygodni w tym miejscu będziemy mogli podziwiać atrakcyjne wizualnie łany kwiatów z całego świata. Dla uzyskania niepowtarzalnej kompozycji ozdobnej poletko w parku będzie miało kształt fali. Kwiaty na tej łące będą kwitły szybko, co za tym idzie stanowić będą ważne źródło pożywienia dla zapylaczy.

W pozostałych czterech lokalizacjach trwają jeszcze prace polegające na przygotowaniu terenu pod wysiew. Do końca maja wszystkie realizacje będą skończone.

Widok z lotu ptaka na poletko przygotowane pod łąkę kwietną przy ul. Słowackiego.
Widok z lotu ptaka na poletko przygotowane pod łąkę kwietną przy ul. Słowackiego.
fot. Karol Stańczak/ GZDiZ

Łąki weteranki

Na przestrzeni ostatnich lat na ternie Gdańska powstało 7 łąk kwietnych. Dzięki zastosowaniu mieszanek wieloletnich będziemy mogli się nimi cieszyć i w tym roku w następujących lokalizacjach:

 • vis a vis Teatru Szekspirowskiego
 • polana w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej
 • rejon przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej
 • Park im. Ronalda Reagana
 • Park im. Jana Pawła II
 • Park Millenium na Zaspie
 • Park nad Opływem Motławy

Łąki kwietne nie wymagają wiele zaangażowania w nawożenie czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Jesienią, gdy rośliny przekwitną i wytworzą nasiona przystąpimy do koszenia. Następnie po kilku dniach, gdy pokos już wyschnie i nasiona wypadną z roślin, zbierzemy siano.

Łąka kwietna w pełnym rozkwicie vis a vis Teatru Szekspirowskiego.
Łąka kwietna w pełnym rozkwicie vis a vis Teatru Szekspirowskiego.
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP