Kolejne 360 krzyży na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” zostanie oczyszczonych

Dzisiaj rozpoczął się drugi etap czyszczenia nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”. Prace potrwają dwa tygodnie, w tym czasie zanieczyszczenia usunięte zostaną z kolejnych 360 krzyży.
Czyszczenie nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Kontynuujemy prace związane z oczyszczeniem pomników za pomocą myjek ciśnieniowych. Sposób ten umożliwia usunięcie brudu i kurzu, a także roślin – mchów oraz porostów. To już druga taka akcja w tym roku, w listopadzie dzięki działaniom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostało oczyszczonych 218 krzyży. Zanieczyszczenia z kolejnych 360 krzyży betonowych zostaną usunięte do 23 grudnia. Łącznie w bieżącym roku zostanie wyczyszczonych 578 krzyży betonowych.

W ubiegłym roku na początku grudnia, dzięki działaniom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a także gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wyczyszczonych zostało w sumie 197 pomników (IPN 50 nagrobków). We wrześniu 2018 roku renowację przeszedł również znajdujący się na Cmentarzu pomnik, upamiętniający pomordowanych polskich kolejarzy z Szymankowa. Został on oczyszczony, wypiaskowany oraz zaimpregnowany.

Na Cmentarzu na Zaspie znajduje się ponad 2 tysiące nagrobków w formie betonowych krzyży imiennych. Upamiętniają one ofiary II Wojny Światowej – wśród nich są gdańscy pocztowcy, a także pomordowani w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Czyszczenie nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP