Kolejna edycja programu „Gotowi do drogi – Autochodzik” za nami

Wraz z końcem roku szkolnego 2019/2020 zakończyła się ósma edycja programu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni „Gotowi do drogi – Autochodzik”. Akcentem wieńczącym tegoroczną edycję było wręczenie najbardziej aktywnym przedszkolom i szkołom podstawowym zestawów zabawek edukacyjnych, przybliżających zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zakończenie programu Gotowi do drogi - Autochodzik w roku szkolnym 2019/2020
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Dotychczas tradycyjnym wydarzeniem, które zamykało realizację programu „Gotowi do drogi – Autochodzik” w roku szkolnym była Autoriada, czyli piknik rowerowy i zawody sportowe, połączone z wręczeniem nagród dla wybranych szkół i przedszkoli. Choć ze względu na obowiązujący stan epidemiczny zorganizowanie Autoriady były w tym roku niemożliwe, to wyróżnień dla najaktywniejszych, najbardziej kreatywnych i najwytrwalszych uczniów i przedszkolaków biorących udział w programie nie zabrakło.

W ręce dzieci i ich opiekunów trafiły zestawy domków edukacyjnych „Drogowe ABC”. Zawierają one interaktywne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami szkół podstawowych w zakresie nauki bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przedstawiciele GZDiZ oraz Autochodzika odwiedzili jedno z nagrodzonych przedszkoli – Przedszkole nr 12 z Gdańska-Oliwy, gdzie wręczyli domek edukacyjny dzieciom z grupy „Odjazdowych Żabek”. Przekazanie nagród odbyło się z zachowaniem wytycznych sanitarnych, ale i tak dostarczyło maluchom dużo radości. Oprócz przedszkolaków z Oliwy nagrody trafiły w tym roku także do grupy „Wesołe Słoneczka” z Przedszkola nr 87, grupy „Słoneczka i Jagódki” z Przedszkola nr 34, grupy „Pieski” ze Szkoły Podstawowej nr 49 oraz „Uważnych Pierwszaków” ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Wręczenie nagród zamknęło tegoroczną edycję programu „Gotowi do drogi – Autochodzik”, który realizowany był wśród ponad 4 tys. przedszkolaków i uczniów z blisko 100 gdańskich placówek edukacyjnych. W ramach programu jego uczestnicy brali udział w lekcjach, podczas których poznawali prawidłowe postawy i zachowania, wpływające na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie i przedszkolaki brali udział także w konkursach, m.in. „MIA100”, dzięki któremu poznali infrastrukturę drogową w swoim najbliższym otoczeniu czy „Odblaskowa bomka”, tworząc świąteczne ozdoby nawiązujące swoim kształtem do znaków drogowych. Z kolei w akcji „Jestem Widoczny” dzieci dzięki „oczom kota” poznały zasadę działania odblasków. Mogliśmy także zobaczyć pojazdy  w wersji kulinarnej – „Autokanapki”, a najmłodsi w ramach „Rowerowego Maja” poruszali się zachowując obowiązujący dystans społeczny.

Program „Gotowi do Drogi – Autochodzik” organizowany jest na terenie naszego miasta przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni od 2012 roku. Adresowany jest do najmłodszych uczestników ruchu drogowego – przedszkolaków i uczniów gdańskich szkół podstawowych w wieku od 6 do 8 lat. Jego celem jest przybliżenie w przystępny, dostosowany do wieku, a także atrakcyjny sposób, zasad ruchu drogowego, które mają kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom. Co roku w Gdańsku programem objętych zostaje ok. 4500 dzieci. W ramach programu organizowane są również szkolenia dla nauczycieli, zaś placówki oświatowe otrzymują zestawy pomocy dydaktycznych.

Zakończenie programu Gotowi do drogi - Autochodzik w roku szkolnym 2019/2020
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

 

Zakończenie programu Gotowi do drogi - Autochodzik w roku szkolnym 2019/2020
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Civitas- PATK4SUMP
CMT