Kilometrowa aleja drzew

Na ul. Obrońców Wybrzeża mieszkańcy, radni dzielnicy oraz prezydent Gdańska posadzili 79 lip. Do połowy listopada wkopanych zostanie blisko 400 dorodnych egzemplarzy w 12 lokalizacjach.
Na ul. Obrońców Wybrzeża posadzonych zostało 79 drzew
Na ul. Obrońców Wybrzeża posadzonych zostało 79 drzew
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Realizujemy nasadzenia w naszym mieście, ale zależy nam na tym, aby działo się to w sposób uporządkowany - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego przy ogłaszaniu programu Gdańskie Rewolucje – Zieleń, mówiliśmy nie tylko o Parku Południowym, o wzmocnieniu działu zielni w GZDiZ, ale pojawił się też trzeci wątek, to szpalerowe sadzenie drzew. Nie dawno sadziliśmy na pobliskiej al. Płażyńskiego, z radnymi dzielnicy, sąsiadami, 70 drzew. Później ten szpaler został jeszcze uzupełniony przez inwestorów. Cieszę się, że na Obrońców Wybrzeża, w historycznym miejscu, przy najdłuższym falowcu, powstanie kolejna zadrzewiona aleja.

Wśród sadzących drzewa były m.in prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
Wśród sadzących drzewa były m.in prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Od ul. Chłopskiej do ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – na całej długości ul. Obrońców Wybrzeża posadzono nowe drzewa, 79 lip drobnolistnych. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni od 3 listopada realizuje nasadzenia 377 drzew na terenach zieleni i w pasach drogowych na terenie Gdańska.

Zgodnie z zapowiedzią jesień w Gdańsku mija pod znakiem sadzenia nowych, dorodnych drzew. 7 z 12 lokalizacji wybrali mieszkańcy oddając głosy w Budżecie Obywatelskim: ścieżka od ul. Leszczynowej do zbiornika Jabłoniowa, Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana, Zielona al. Havla – etap I, nasadzenia przy ul. Wilanowskiej, drzewa w Parku Diany i Heleny, na al. Grunwaldzkiej w Oliwie, skwer przy ul. Goplańskiej.

Ul. Obrońców Wybrzeża to jedna z lokalizacji realizowanych ze środków GZDiZ. Ponadto drzewa wzbogacą teren Cmentarza Łostowickiego, al. Hallera, Skwer Witosa/Wilanowska, a dąb czerwony rósł będzie na wysepce przy ul. Kartuskiej.

Zrealizowane nasadzenia w minionym tygodniu to:

 • Ścieżka od ul. Leszczynowej do zbiornika Jabłoniowa -  50 szt. Drzew (BO)
 • Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana - 20 drzew naokoło placów zabaw (BO)
 • Nasadzenia przy ul. Wilanowskiej -  11 szt. Drzew (BO)
 • Zieleń w Parku Diany i Heleny to nasadzenie 73 szt. Drzew (BO)
 • Skwer przy ul. Goplańskiej - 6 szt. Drzew (BO)

W pierwszym tygodniu listopada zrealizowano 5 projektów z Budżetu Obywatelskiego – razem 160 drzew. W weekend  6 -7.11 posadzono w sumie 122 drzew:

 • na Obrońców Wybrzeża – 79 szt. drzew  (środki GZDiZ)
 • na al. Grunwaldzkiej w Oliwie - 43 szt. Drzew  (BO)

Nadchodzący tydzień to sadzenie kolejnych 95 drzew:

 • Zielona Al. Havla - etap I - 35 drzew (BO)
 • Nowe nasadzenia na Cmentarzu Łostowickim - 37 drzew (GZDiZ)
 • Al. gen. Józefa Hallera - 12 drzew (GZDiZ)
 • Skwer Witosa/Wilanowska – 10 drzew (GZDiZ)
 • Wysepka na ul. Kartuskiej – 1 drzewo (GZDiZ)

Poduszki dla drzew

Rewaloryzacja zieleni przyulicznej Starego Chełmu – ul. Worcella – w lipcu przeprowadzone zostały badania gleby i wymieniono podłoże, pod koniec października posadzono drzewa. Istniejące szpalery uzupełnione zostały o 24 klony. Wykorzystano do tego hydroboxy.

Hydrobox - to rodzaj usztywnionej poduszki wypełnionej hydrożelem, która magazynuje wodę. Zapewni to właściwe nawodnienie drzew, nawet w okresie niedoboru wód opadowych. Szczególnie istotne jest ich zastosowanie w pasach drogowych.

W sadzeniu drzew pomogli mieszkańcy Gdańska
W sadzeniu drzew pomogli mieszkańcy Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP