Wyłączenie światła na godzinę ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na potrzebę oszczędzania energii. To również symboliczny wyraz troski o całą naszą planetę, oznaka szacunku wobec jej zasobów naturalnych i gest uwrażliwiający na konieczność ochrony przyrody i środowiska naturalnego. W tym roku, jako wyraz solidarności z Ukrainą, zgaszone na godzinę światła mają być również wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę.
W Gdańsku do Godziny dla Ziemi Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przyłączy się wyłączając w sobotę o 20:30 na 60 minut iluminacje świetlną Złotej Bramy, Katowni, Dworu Bractwa Św. Jerzego oraz Zielonej Bramy. W ten sposób chcemy unaocznić coraz poważniejszy problem, jakim są zmiany klimatyczne i nadmierna emisja gazów cieplarnianych.
Ponadto w sobotni wieczór zgasną również podświetlenia innych obiektów i instytucji:
- Gdański Teatr Szekspirowski
- w budynkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
- GPEC – biurowiec przy ul. Białej 1
- Hevelianum - wyłączenie oświetlenia zewnętrznego w parku na Górze Gradowej oraz wyłączenie oświetlenia przy Domu Zdrojowym
- Siedziba Cappella Gedanensis przy ulicy Nowe Ogrody 35
- ERGO ARENA
- Centrum Biurowe KOGA
- CSW Łaźnia - przy ul. Jaskółczej i przy ul. Strajku Dokerów 5
- MTG
- Lastadia
Godzina dla Ziemi to również dobra okazja do refleksji nad własnymi codziennymi nawykami i przyzwyczajeniami, które warto zmienić, by zadbać o kondycję naszej planety. Nawet tak proste czynności, jak wyłączenie światła, zakręcenie kranu, czy właściwa segregacja śmieci mają znaczenie!
Oprócz Gdańska w akcji Godzina dla Ziemi WWF biorą udział tysiące miast i miejscowości z 170 państwach na całym świecie. W poprzednich edycjach przez 60 minut nie było oświetlonych w sumie aż 10 400 zabytków i pomników z całego świata.