Iluminacje uruchomione zostaną już 30 kwietnia (wtorek) po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym (około godz. 21.00). Biało - czerwone barwy podziwiać będzie można:
- Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej;
- Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki;
- „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa;
- Pomnik Poległych Stoczniowców;
- Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.
Stałe biało - czerwone podświetlenie od ubiegłego roku mają też 2 gdańskie pomniki:
- Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska”;
- Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu.
Biało - czerwone barwy powiewać będą od 2 maja na głównych ciągach komunikacyjnych miasta. Dzień wcześniej z okazji 15 rocznicy przyłączenia się Polski do Unii Europejskiej powieszone zostaną flagi europejskie.
Gdańsk świętuje w biało - czerwonych barwach, a my przypominamy jak nie popełnić gafy wieszając flagę. Podstawowym warunkiem, jest zachowanie dla niej czci i szacunku. Oznacza to, że flaga powinna być czysta, nie uszkodzona czy pomięta, nie może dotykać ziemi, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Przy parzystej liczbie polską flagę jako najważniejszą wywiesza się z lewej strony dla patrzącego, a przy nieparzystej umieszcza się ją na środku. W czasie burzy bądź silnego wiatru flagi należy jak najszybciej zdjąć bądź opuścić. Flaga państwowa nie może służyć jako nakrycie czy opakowanie i nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja od 2004 r.