Gdańsk - miasto pełne kwiatów

Na rabatach, zieleńcach oraz parkach miejskich w pierwszej kolejności zagoszczą bratki i stokrotki. Zakwitać też będą cebule kwiatowe posadzone jesienią. W maju wykonane zostaną kolorowe herby kwiatowe oraz nasadzenia na pozostałych kwietnikach i wieżach kwiatowych. Lato ubierzemy w begonie i aksamitki. Jesień ozdobią m.in. kapusty i kolorowe chryzantemy. Efekty pracy ogrodników naszego Działu Zieleni GZDiZ będzie można podziwiać od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W Gdańsku posadzimy w tym worku ponad 55 tys. kwiatów
W Gdańsku posadzimy w tym worku ponad 55 tys. kwiatów
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Trudno sobie wyobrazić świat bez kwiatów, bez ich delikatnego zapachu, pastelowych lub płomiennych barw. Są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych przestrzeni miejskiej. Kwiaty nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic czy nowoczesnych budynków, ale przede wszystkim poprawiają nastrój mieszkańców i dodają miastu świeżości i elegancji. Dlatego począwszy od stokrotek, bratków, przez begonie, pelargonie, szałwie i aksamitki, skończywszy na chryzantemach i kapustach ozdobnych posadzimy ich w tym roku łącznie 55 906 sztuk.

Należy przy tym pamiętać, że dużą uwagę poświęcamy nie tylko sezonowym kwiatom, ale także bylinom. Tylko ubiegłej jesieni tych wielosezonowych roślin na naszych zielonych terenach przybyło 14 000 sztuk. Doceniamy ich potencjał, posadzone raz upiększają rabatę na wiele lat, a z czasem stają się nawet coraz piękniejsze. Do tego posiadają bardzo dobre właściwości mikroretencyjne, zapewniają także idealne warunki do bytowania owadów oraz drobnych kręgowców.

W Gdańsku rozpoczęły się wiosenne nasadzenia bratków i stokrotek
W Gdańsku rozpoczęły się wiosenne nasadzenia bratków i stokrotek
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Wiosną królują bratki i stokrotki

Jeszcze w marcu spróbujemy zachwycić gdańszczan sadząc bratki, stokrotki, a także prymulki i niezapominajki. Kwiaty kojarzone z wiosną posadzone zostaną na rabatach, w donicach, utworzony z nich zostanie też napis kwiatowy „Wrzeszcz” na Placu Komorowskiego. Ponadto ozdobią 18 lokalizacji - Rondo Ofiar Katynia, Plac Kobzdeja, Plac Heweliusza, Plac Gustkowicza, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, Plac Solidarności, budynek przy Radzie Miasta, Stare Miasto, Park Zielony, Pomnik Gralatha, al. Grunwaldzką, ul. Wyzwolenia, ul. Pomorską, ul. Kapliczną, ul. Gospody oraz rondo przy ul. Witkiewicza. Łącznie posadzonych zostanie 20 552 sztuk wiosennych roślin.

Cebulki wychodzą spod ziemi

Po bratkach i stokrotkach przyjdzie pora na rośliny cebulowe, ukryte przez nas w ziemi jesienią. Pierwsze kwiaty pojawią się jeszcze w marcu, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca. Cebulki tulipanów, krokusów, narcyzów, szafirków, ozdobnych czosnków, hiacyntów i cebulic syberyjskich ukwiecą przede wszystkim Śródmieście, ale też parki zabytkowe - Park Oliwski, Kuźniczki oraz Brzeźnieński. Nie zabraknie ich również we Wrzeszczu, na Zaspie, w Parku Chirona, w rabatach przy ul. Podchorążych i Radarowej, wzdłuż al. Grunwaldzkiej oraz na rondzie ulic Słowackiego i Spadochroniarzy.

Wiosenne nasadzenia kwiatów przyozdobią rabaty w Parku Oliwskim
Wiosenne nasadzenia kwiatów przyozdobią rabaty w Parku Oliwskim
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Latem przyjdzie pora na begonie i aksamitki

A gdy po 15 maja „zimni ogrodnicy” już sobie pójdą, wiosenne nasadzenia ustąpią miejsca letnim. Sezonowe gatunki trafią na rabaty, do donic, kwietników i wież kwiatowych. Dominować będą: begonie, petunie, smagliczki, aksamitki, starzec pospolity, kocanki, koleus, dalie oraz gaura. Bez wątpienia nie umkną uwadze gdańszczan 3 kwiatowe herby. Będzie można je podziwiać w pasie rozdziału przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, przy ul. Elbląskiej na wysokości Rudników oraz przy ul. Kartuskiej w rejonie ronda Wolnego Miasta Gdańska. Na szczególną uwagę zasługują także kompozycje, które  posadzimy w wieżach kwiatowych. Upiększą one te miejsca w mieście, gdzie nie można założyć kwietnika. Składać się będą z blisko 100 skrzynek różnej wielkości, w których posadzonych zostanie łącznie 2 640 sztuk roślin. Wieże znajdą swoje miejsce przy budynku Rady Miasta Gdańska, na Placu Solidarności, Placu Kobzdeja i Placu Wybickiego, przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzy Centralnym Srebrzysko, na Targu Drzewnym, Podwalu Staromiejskim, przy ul. Nowe Ogrody, Błędnik, Rajskiej, Opata Jacka Rybińskiego, Gościnnej oraz na Skwerze Józefa Piłsudskiego oraz na zieleńcach przy ul. Garncarskiej oraz Hucisku. Zaprojektowano dwa warianty aranżacji: wieże kwiatowe oraz wiszące konstrukcje kwiatowe. Tworzyć je będą pelargonia bluszczolistna, wilec oraz gaura. W ramach tzw. drugiego nasadzenia posadzimy łącznie 31 062 sztuk kwiatów sezonowych.

Jesień pod znakiem kapust i chryzantem

Z kolei trzecia zmiana, czyli jesienne nasadzenia roślin będą należały do kapusty ozdobnej i chryzantem. To niekwestionowane królowe jesiennych rabat. Cenione od kilku lat przez mieszkańców przede wszystkim za niezwykle dekoracyjny wygląd. W tym roku festiwal barw zapewnią mieszkańcom 1 652 sztuk tych roślin.

Rośliny sezonowe wnoszą do kompozycji nie tylko bogactwo form, ale i niespotykaną wśród innych grup roślin różnorodność kolorów. Ich odpowiedni dobór umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni, gdyż w czasie, gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, to inne dopiero zaczynają. Obiecujemy, że będzie bardzo kolorowo!

Gatunki obsadzanych kwiatów zmieniać się będą w zależności od pory roku
Gatunki obsadzanych kwiatów zmieniać się będą w zależności od pory roku
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP