Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku

2 maja po raz szesnasty będziemy obchodzili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na tę okoliczność kilka obiektów inżynierskich i pomników zostanie podświetlonych w narodowych barwach. Na terenie miasta zawieszone zostaną biało - czerwone flagi drzewcowe i masztowe.
Flaga biało-czerwona
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Iluminacje uruchomione zostaną już 30 kwietnia (czwartek) po zmroku. Na biało – czerwoni podświetlone będą:

  • Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej;
  • Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki;
  • „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa;
  • Pomnik Poległych Stoczniowców;
  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.

Stałe biało - czerwone podświetlenie mają też 2 gdańskie pomniki:

  • Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska”;
  • Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu.

Biało - czerwone barwy powiewać będą na głównych ciągach komunikacyjnych miasta. Flagi zawieszone zostaną od Traktu Świętego Wojciecha przez Wały Jagiellońskie, aż do granicy z Sopotem, na ul. 3 – Maja, ul. Jana z Kolna, ul. Marynarki Polskiej, ul. Rajskiej i ul. Wałach Piastowskich.

Przypominamy jak nie popełnić błędu wieszając flagę. Podstawowym warunkiem, jest zachowanie dla niej czci i szacunku. Oznacza to, że flaga powinna być czysta, nie uszkodzona czy pomięta, nie może dotykać ziemi, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Przy parzystej liczbie polską flagę jako najważniejszą wywiesza się z lewej strony dla patrzącego, a przy nieparzystej umieszcza się ją na środku. W czasie burzy bądź silnego wiatru flagi należy jak najszybciej zdjąć bądź opuścić. Flaga państwowa nie może służyć jako nakrycie czy opakowanie i nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja od 2004 r. Oprócz Polski, święto flagi narodowej obchodzą dla przykładu również Stany Zjednoczone, Litwa, Ukraina, Argentyna, Finlandia i Chiny. 

Pomnik Tym, co za polskość Gdańska  z biało-czerwoną iluminacją
fot. Karol Stańczak/GZDiZ
Biało-czerwone podświetlenie wiaduktu przy Stadionie Energa Gdańsk
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

 


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP