Działania GZDiZ w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Zamknięcie parkingów wzdłuż pasa nadmorskiego, zamknięty na weekend Park Oliwski, częściej myte wiaty przystankowe, specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści, a także zamknięte place zabaw i siłownie zewnętrzne oraz zasłonięte przyciski na sygnalizatorach przy przejściach dla pieszych. To działania podejmowane przez GZDiZ, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

W ramach walki z koronawirusem Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wykonuje różnego rodzaju czynności, które mają zmniejszyć ryzyko zarażenia się mieszkańców Gdańska.

Zamknięcie parkingów wzdłuż pasa nadmorskiego

Od piątku 27 marca do odwołania wyłączone z użytkowania są parkingi „turystyczne”, znajdujące się wzdłuż pasa nadmorskiego. Zamknięte zostały:

 • parking przy ul. Błękitnej w Jelitkowie
 • parking przy ul. Kaplicznej w Jelitkowie
 • parking przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Czarny Dwór na Zaspie
 • parking przy ul. Nowotnej na Stogach
 • zatoka postojowa wzdłuż ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (od strony Parku Reagana) na Przymorzu
Zamknięty wjazd na parkingi nadmorskie
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

W weekend zamknięty Park Oliwski, ograniczony dostęp do placów zabaw i siłowni

Już 19 marca zwróciliśmy się do mieszkańców Gdańska z apelem o niekorzystanie z siłowni zewnętrznych oraz placów zabaw. Na 152 tego typu obiektach, znajdujących się w utrzymaniu GZDiZ pojawiły się tabliczki informacyjne. Tam gdzie było to możliwe place zabaw oraz siłownie zostały zamknięte przy wykorzystaniu łańcuchów i kłódek, pozostałe oznakowane zostały taśmą ostrzegawczą.

Z kolei od  piątku od godz. 22:00 do godzin wieczornych w niedzielę 29 marca zamknięty dla odwiedzających będzie Park Oliwski. W tym czasie zostanie również ograniczony dostęp do Parku Oruńskiego.

Zamknięty Park Oliwski
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści

O tym, jakie środki ostrożności należy podjąć podczas epidemii koronawirusa przypominać będą specjalne komunikaty, które od piątku 27 marca nadawane są na tablicach zmiennej treści Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR. Komunikaty wyświetlane na tablicach brzmią: „ZOSTAŃ W DOMU; NIE WYCHODŹ; MYJ RĘCE”.

Dodatkowo od piątku 27 marca do niedzieli 29 marca w miejscach szczególnie uczęszczanych przez pieszych staną mobilne tablice zmiennej treści wyświetlające komunikat „ZACHOWAJ ODSTĘP MIN. 1,5 METRA”. Mobilne tablice pojawią się:

 • przy wjeździe na Wyspę Sobieszewską
 • przy Pętli Świętokrzyska – zbiornik Augustowski
 • w Parku Oruńskim – od strony ul. Raduńskiej
 • przy zbiorniku Świętokrzyska II
 • w Jarze Wilanowskim
 • przy zbiorniku Wróbla Staw

Po weekendzie w poniedziałek 30 marca mobilne tablice zmiennej treści z tym samym komunikatem „ZACHOWAJ ODSTĘP MIN. 1,5 METRA” ustawione zostaną:

 • na pętli Świętokrzyska – Havla
 • przy węźle PKP Gdańsk-Wrzeszcz
 • przy węźle Gdańsk Główny – Podwale Grodzkie

Treść komunikatów wyświetlanych na stacjonarnych oraz mobilnych tablicach zmiennej treści uzgodniona została z Komendą Miejską Policji w Gdańsku.

Specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Częstsze mycie wiat przystankowych

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej zwiększona została częstotliwość mycia wiat przystankowych, z których korzysta najwięcej osób. Częściej myte będą wiaty na przystankach zlokalizowanych przy al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, al. Armii Krajowej i na Podwalu Grodzkim. Zgodnie z zaleceniami sanepidu podczas mycia wykorzystywane są środki odkażające o silniejszym działaniu.

Mycie wiat przystankowych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Zawieszona Strefa Płatnego Parkowania przy UCK, zasłonięte przyciski przy sygnalizatorach

Ze względu na zaangażowanie większej liczby personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek 23 marca podjęta została decyzja o zawieszeniu Strefy Płatnego Parkowania w okolicach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Opłaty nie są pobierane za postój na ul. Smoluchowskiego, Dębinki oraz Skłodowskiej-Curie. Zasłonięte zostały znaki pionowe, ofoliowano także parkometry.

Od 12 marca na bieżąco dezynfekowane są pozostałe parkometry na terenie Gdańska. Odkażanie wykonywane jest przez kontrolerów strefy w dniach kiedy SPP funkcjonuje, czyli od poniedziałku do piątku

W całym mieście zasłonięte zostały także przyciski dla pieszych i rowerzystów na wszystkich sygnalizatorach. W każdym cyklu piesi otrzymują światło zielone, natomiast w miejscach, gdzie pojawiają się zatory uliczne na bieżąco podejmowane są decyzje o usprawnieniu ruchu, m.in. poprzez przełączenie sygnalizacji w stan żółty pulsujący.

Zawieszone funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania przy UCK
fot. GZDiZ

Ograniczenie iluminacji zabytków

GZDiZ przygotowuje się do całkowitego wyłączenia bądź ograniczenia działania iluminacji obiektów zabytkowych na terenie miasta. Obecnie prowadzona jest analiza, iluminacja których obiektów może zostać ograniczona pod względem zmniejszenia liczby źródeł światła lub skrócenia czasu oświetlenia. Istotnym aspektem przy podjęciu decyzji w tej kwestii będzie zminimalizowanie możliwości wystąpienia awarii osprzętu odpowiedzialnego za iluminację.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP