Drzewo także od środka, czyli superdiagnoza 50 drzew

Rozpoczynamy kompleksowe badania stanu zdrowotnego i technicznego wybranych drzew w pasach drogowych i w parkach. Dzięki ich wynikom będziemy mogli zastosować dla każdego egzemplarza konkretne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią ich stan. Badania przeprowadzone zostaną u 50 drzew i potrwają do połowy grudnia.
Badania dendrologiczne przeprowadzimy u 50 wybranych drzew w parkach i pasach drogowych
Badania dendrologiczne przeprowadzimy u 50 wybranych drzew w parkach i pasach drogowych
fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ

O konieczności regularnego badania stanu zdrowia nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Pozwalają one na monitorowanie stanu własnego organizmu i wczesne wykrycie ewentualnych chorób i dolegliwości oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Tak jak u ludzi sprawdzenia stanu zdrowia wymagają również miejskie drzewa. Ich przeglądy odbywają się  regularnie, ale tym razem na wybranej próbie będą one wyjątkowo wnikliwe.

Do szczegółowych badań wybraliśmy egzemplarze, których stan techniczny wymaga naszej interwencji, albo znajdują się w miejscach intensywnie użytkowanych. Ich ewentualny upadek byłby groźny dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców. W sumie zbadanych zostanie 50 drzew znajdujących się zarówno w pasach drogowych jak i w parkach. Są to kasztanowce, dęby, jesiony, buki czy lipy.

Szczegółowe badania stanu drzew czyli tomograf dźwiękowy i próby obciążeniowe

- Dla każdego egzemplarza stworzona zostanie kompleksowa opinia dendrologiczna - mówi Michał Szymański, z-ca Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej. - W jej opisie znajdzie się bieżący stan zdrowotny i techniczny drzewa – jego wymiary i przybliżony wiek. Oprócz tego będą tam informacje o koniecznych do przeprowadzenia zabiegach pielęgnacyjnych, które poprawią statykę drzewa i jego bezpieczeństwo oraz o pilności ich wykonania – podkreśla Michał Szymański. W skrajnych przypadkach opinia może również wskazać konieczność wycinki drzewa.

- Opinia dendrologiczna sporządzona zostanie na podstawie trzech rodzajów badań mówi Michał Szymański. - Pierwsza tradycyjna polega na ocenie wizualnej i pomiarach parametrów drzewa. Druga to tomograf dźwiękowy, który przekazuje graficzny obraz budowy pnia drzewa wraz ze wskazaniem stopnia jego rozkładu wewnątrz. Trzeci typ badania to próby obciążeniowe. Za pomocą specjalnych czujników oraz programu komputerowego przeprowadzimy symulację, jak zachowają się pnie i korzenie drzew przy różnych prędkościach wiatru – nawet przy tych wiejących z siłą 140 km/h. Dzięki obliczeniom programu będzie wiadomo, czy drzewu nie grozi wywrócenie lub złamanie, a także w jakim zakresie należy ograniczyć koronę, by zapewnić mu prawidłową statykę – dodaje Michał Szymański.

Badanie tomografem dźwiękowym zobrazuje budowę pnia drzewa i jego wnętrze
Badanie tomografem dźwiękowym zobrazuje budowę pnia drzewa i jego wnętrze
fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Drzewa będą badane etapami. Zaczynamy od sprawdzenia stanu 25 egzemplarzy – głównie w Oliwie w Parku Oliwskim, przy ul. Cystersów, Stary Rynek Oliwski, Kanapariusza, Podhalańskiej czy Opata Rybińskiego. Zbadamy również drzewa m.in. przy al. Grunwaldzkiej w rejonie Galerii Bałtyckiej, przy al. Armii Krajowej/al. Sikorskiego oraz w Parku Przymorze. Badania przejdą także drzewa przy ul. Żuławskiej, Szarej, Skarpowej, Potokowej, Niepołomickiej, Srebrniki i na Placu Obrońców Poczty Polskiej.

W sumie badania potrwają do połowy grudnia. Ich koszt, wynikający z umowy z wykonawcą, firmą Ogrody Łuków to 81 500 zł.

Jednym z elementów badań jest szczegółowy opis bieżącego stanu technicznego i zdrowotnego drzewa
Jednym z elementów badań jest szczegółowy opis bieżącego stanu technicznego i zdrowotnego drzewa
fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP