Demontujemy elementy pomnika Kindertransportów

Pomnik Kindertransportów, znajdujący się przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku zostanie zdemontowany. Ma to związek z planowanym remontem Dworca wraz z terenem wokół niego i ma na celu zabezpieczenie elementów monumentu przed ewentualnym uszkodzeniem. Na czas prac remontowych pomnik będzie przechowywany w magazynie, a po zakończeniu robót wróci na swoje miejsce.
121510

Z pomnika zdemontowane zostaną wykonane z brązu rzeźby dzieci, bagaży, szyn, a także tabliczki z nazwami miejscowości, jak również tabliczki informacyjne. Na miejscu pozostanie jedynie betonowo-granitowy cokół. Przed demontażem wykonana została szczegółowa inwentaryzacja pomnika, która pozwoli na odtworzenie ustawienia postaci dzieci oraz pozostałych elementów po zakończeniu remontu Dworca Głównego PKP. Według planów ma on potrwać do grudnia 2021 roku.

Pomnik Kindertransportów upamiętnia akcję wywożenia żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska do Anglii, która była prowadzona od maja do sierpnia 1939 roku. W ratujących życie Kindertransportach wyjechało z Europy 10 tysięcy żydowskich dzieci, w tym z Gdańska ponad 100.

W monumencie zobrazowane są postaci pięciorga dzieci – trzech dziewczynek i dwóch chłopców z bagażem podręcznym. Na cokole pomnika znajdują się również fragment szyn kolejowych, a także tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci.

Autorem pomnika Kindertransportów jest pochodzący z Gdańska rzeźbiarz Frank Meisler, który był jednym z żydowskich dzieci uratowanych w Kindertransportach. Stojący przed Dworcem Głównym w Gdańsku monument jest jednym z cyklu pięciu pomników Kindertransportów Meislera. Pozostałe znajdują się w Londynie, Berlinie, Rotterdamie oraz Hamburgu. Gdański pomnik został uroczyście odsłonięty 6 maja 2009 roku.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP