Dwa scenariusze ćwiczeń
Podczas nocnych ćwiczeń służby przeprowadzą działania ratunkowe w dwóch zaaranżowanych sytuacjach zagrożenia. Przygotowane zostały dwa scenariusze wypadków samochodowych:
- Zderzenie pojazdów, w wyniku którego pasażerowie zostaną zakleszczeni we wnętrzu samochodu. W jednym z pojazdów dojdzie dodatkowo do wycieku materiałów łatwopalnych.
- Zapalenie się samochodu osobowego podczas przejazdu przez tunel.
Tunel zamknięty podczas ćwiczeń
W trakcie ćwiczeń obie rury tunelu będą wyłączone z ruchu w nocy z czwartku na piątek od godz. 22:00 do godz. 3:00. Informacja o zamknięciu wyświetlana będzie na tablicach zmiennej treści. Objazd możliwy będzie ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląską.
Doskonalenie umiejętności i sprawdzenie działania sprzętu i systemów
Celem ćwiczeń będzie doskonalenie umiejętności współpracy służb ratunkowych i operatorów pracujących w Centrum Zarządzania Tunelem. Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni przećwiczą w praktyce działanie podczas sytuacji zagrożenia. Przetestowane będą również procedury zawarte w instrukcji bezpieczeństwa tunelu oraz działanie systemów elektronicznych. Sprawdzone zostaną m.in sprawność wentylacji pożarowej i system oddymiania tunelu przy realnym pożarze samochodu osobowego oraz łączność radiowa. Ponadto uczestnicy ćwiczeń doskonalić się będą w pracy z kamerą termowizyjną i pirometrem.
Zaplanowane na 28/29 października ćwiczenia są już siódmą tego typu akcją w historii Tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsze odbyły się w kwietniu 2016 roku, jeszcze przed otwarciem obiektu. Po raz ostatni służby ratownicze ćwiczyły w tunelu w październiku 2019 roku.
Regularne przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych i przeciwpożarowych w tunelu jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o drogach publicznych i samorządzie gminnym. Ich zakres i częstotliwość reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Infrastruktury.