Chronimy Wielką Aleję Lipową przed skutkami zimowego utrzymania

5,5 km specjalnych mat przeciwsolnych układamy wzdłuż pasów zieleni al. Zwycięstwa i Traktu Konnego. Zabezpieczą one Wielką Aleję Lipową przed solą drogową i błotem pośniegowym.
Maty przeciwsolne montowane są wzdłuż pasów zieleni Wielkiej Alei Lipowej
Maty przeciwsolne montowane są wzdłuż pasów zieleni Wielkiej Alei Lipowej
fot. GZDiZ

Kontynuujemy akcję zabezpieczania miejskiej roślinności w pasach drogowych przed negatywnymi skutkami zimy. W końcowych dniach listopada i na początku grudnia związaliśmy ozdobne trawy na zieleńcach w snopki, które uchronią je przed złamaniem pod naporem śniegu. Ponadto w 35 lokalizacjach ustawiliśmy półmetrowe płotki z tworzywa sztucznego, które osłaniają drzewa i niskie rośliny przed solą drogową i błotem pośniegowym.

Teraz zabezpieczamy zimowej drzewa i zieleń w Wielkiej Alei Lipowej. Nie stosujemy tam typowych płotków, a po raz pierwszy specjalne maty. Czym różnią się one od standardowych osłon?

Przede wszystkim rozmiarem. Są wyższe (mają 75 cm wysokości), dzięki czemu mogą zatrzymać więcej zanieczyszczonej wody i błota, które wychlapywane są spod samochodowych kół. Ponadto są wykonane z innego materiału – to tkanina powlekana polietylenem, która jest nakładana na drewniane paliki. Dzięki zastosowaniu bardziej elastycznej tkaniny maty ułożone zostaną w taki sposób, by powstał z nich również tzw. „fartuch” ochronny. Część maty ułożona będzie na ziemi, by osłonić podłoże przed wsiąkaniem w nie wody z solą drogową, co ochroni korzenie rosnących w Alei lip.

Łącznie w obszarze Wielkiej Alei Lipowej ustawionych zostanie 5,5 km mat przeciwsolnych po obu stronach al. Zwycięstwa oraz Traktu Konnego. Zastosowanie tego rodzaju ochrony jest zgodne z wytycznymi i zalecaniami zawartymi w projekcie koncepcyjnym rewaloryzacji WAL. Osłony w postaci płotków, które były montowane wzdłuż Alei w minionych latach zostały wykorzystane w innych miejscach.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP