Przeprowadzona w 2015 r. nowelizacja Ustawy o drogach publicznych dopuszcza, na podstawie art. 22 pkt. 2c, umieszczanie tablic i urządzeń reklamowych na gruntach stanowiących pas drogowych na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej.
Jednocześnie 2 kwietnia 2020 r. upływa 24-miesięczny okres dostosowawczy wyznaczony przez tzw. Uchwałę Krajobrazową Gdańska, która określa zasady i warunki sytuowania również dla reklam w pasie drogowym będących w zarządzie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Mając na względzie powyższy stan faktyczny planuje się ogłoszenie przetargu na dzierżawę terenów w pasie drogowym dróg publicznych na terenie Miasta Gdańska.
W celu określenia warunków ewentualnego przetargu zwracamy się do Państwa z propozycją spotkania, celem poznania Państwa stanowiska oraz odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy są Państwo zainteresowani umieszczaniem nośników na dotychczasowych zasadach (zajęcie pasa drogowego), w nowym modelu polegającym na dzierżawie wieloletniej, czy w modelu mieszanym (część nośników sytuowanych na podstawie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego a część na podstawie umów cywilno-prawnych)?
- Jakim okresem trwania umowy na dzierżawę byliby Państwo najbardziej zainteresowani?
- Jakie warunki płatności preferowaliby Państwo (kwartalnie, rocznie, inny)?
- Jakie Państwa zdaniem należy przyjąć kryteria wyceny lokalizacji pod sytuowanie nośników?
- Czy i jakie kryteria dopuszczenia do udziału w postępowaniu powinny zostać uwzględnione (doświadczenie, kapitał, inne kryteria – jakie)?
- Jakie dodatkowe kryteria poza cenowym kryterium oceny ofert zalecaliby Państwo i dlaczego?
- Jakie ewentualne bariery mogą ograniczać dostęp uczestników przetargu do powyższego postępowania?
- Czy w ramach powyższego zamówienia będą Państwo zainteresowani wspieraniem rozwiązań proekologicznych, których zastosowanie stanowiłoby jedno z kryteriów oceny oferty np.: energia odnawialna, zastosowane materiały, generowane odpady itp.?
- Jaka proporcja pomiędzy kryterium cenowym i innymi kryteriami byłaby odpowiednia zdaniem Państwa do przedmiotu postępowania i dlaczego?
- Jakie dodatkowe usługi i świadczenia związane z obsługą pasa drogowego mogliby Państwo zaoferować (nasadzanie w sąsiedztwie, bieżące utrzymanie zieleni, mała architektura, jakie inne)?
- Jakimi lokalizacjami (punkty, ulice, dzielnice) byliby Państwo zainteresowani?
- Jaka forma przeprowadzenia przetargu byłaby najbardziej optymalna: większy pakiet lokalizacji w ramach jednego przetargu czy przetargi na poszczególne lokalizacje, jaka ewentualna inna forma?
- Jakie kryteria budowy pakietów lokalizacji byłyby dla Państwa najbardziej interesujące (typy nośników, obszary, ulice, typy zabudowy, jakie inne)?
- Jakie lokalizacje dla nośników wolnostojących są obecnie przez Państwa w największym stopniu brane pod uwagę: w pasie drogowym, czy na innych gruntach i dlaczego?
- Czy proponowane lokalizacje powinny być wyznaczone punktowo, odcinkami, czy powinny obejmować większy obszar np. w ramach jednej ulicy, jedno lub obustronnie?
- Czy według Państwa przetarg powinien określać ujednoliconą formę wyglądu nośników, czy dopuszczać dowolność?
- Czy przetarg powinien obejmować konkretne pakiety lokalizacji, czy wybór lokalizacji wraz z typem nośnika powinien zostać wskazany przez zainteresowany podmiot?
- Jakie inne szczegóły i uwarunkowania techniczne, warto by było uwzględnić w przetargu?
Prosimy o przedłożenie stanowiska w formie pisemnej na adres Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni lub w formie elektronicznej na adres info@gzdiz.gda.pl, w terminie do 31 grudnia br.
Celem umówienia spotkania prosimy o kontakt z pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pod nr tel. 58 55 89 525. Organizację spotkań, służącym omówieniu przedłożonych stanowisk, planuje się w terminie pomiędzy 7 a 14 stycznia 2020 r. w siedzibie GZDiZ.