Bogactwo gatunków i barw. Kwiaty ozdobią Gdańsk od wczesnej wiosny do późnej jesieni

Bratki i stokrotki wiosną, latem begonie, gaury i koleusy, a jesienią chryzantemy. Te, a także wiele innych gatunków kwiatów zagości w 2023 roku na gdańskich skwerach, zieleńcach i w parkach. Rabaty wypełni gama kolorów – od pastelowej zieleni, przez złocistą żółć, aż po intensywną czerwień i fiolet. W sumie w naszym mieście posadzimy w tym roku ponad 55 tys. kwiatów w różnych lokalizacjach. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na dostawcę roślin, a na oferty wykonawców czekamy do 2 marca.
Na zdjęciu widoczna jest sadzonka begonii na rabacie w Parku Oruńskim
Kolorowe kwiaty będą zdobić Gdańsk od wczesnej wiosny do późnej jesieni
Karol Stańczak/GZDiZ

Każdego roku na terenie Gdańska sadzimy kilkadziesiąt tysięcy kwiatów, bylin oraz krzewów różnych gatunków. Oprócz nich miejską przestrzeń zdobią kolorowe kwiaty roślin cebulowych, które sadzimy jesienią, a już niedługo zobaczymy je w pełnym rozkwicie.

W 2023 roku nie będzie inaczej, bowiem do nasadzenia przeznaczyliśmy nieco ponad 55 tys. roślin, których sadzonki znajdą się w różnych lokalizacjach naszego miasta. Prace związane z nasadzeniami prowadzić będziemy od wczesnej wiosny aż do jesieni. W zależności od pory roku do nasadzeń wykorzystywać będziemy różne gatunki kwiatów sezonowych. Dzięki temu niemal przez cały rok Gdańsk będzie cieszył mieszkańców i gości ukwieconą przestrzenią.

Wiosną królują bratki i stokrotki

Spośród kwiatów, które sadzić będziemy już na wiosnę najwięcej będzie drobnokwiatowych bratków w szerokiej palecie barw. Od różnych odcieni koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, po błękity, zielenie i fiolety. Ale to nie jedyne kwiaty, którymi ozdobimy wiosenny Gdańsk. W mniejszych, ale zauważalnych ilościach posadzimy także stokrotki, prymule i niezapominajki.

Bratków pojawi się w sumie ponad 21 tys. Część z nich trafi m.in. do Parku Zielonego czy na rabatę przy fontannie na ul. Jaśkowa Dolina. Z bratków stworzymy również kwiatowy napis WRZESZCZ w pobliżu Placu ks. Komorowskiego. Wiosenne kwiaty przycupną również w donicach na Placu ks. Gustkowicza, natkniecie się na nie także na zieleńcu przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Kaplicznej w Jelitkowie. Bratkami obsadzimy ponadto otoczenie głazu Janki Kupały na Przymorzu Małym.

Bratków nie zabraknie również w Śródmieściu Gdańska – na Rondzie Ofiar Katynia, oraz na Placach – Heweliusza, Kobzdeja i Solidarności. A dzięki ich białym i czerwonym odmianom na Placu Obrońców Poczty Polskiej ułożymy kwietną flagę narodową.

Jeśli na gdańskich kwietnikach i zieleńcach pojawią się bratki, to nie może tam także zabraknąć stokrotek.  Ubarwią przestrzeń swoimi białymi, różowymi i czerwonymi płatkami. W tym roku planujemy posadzić ich ponad 2 tys. - m.in. na skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i Kaplicznej, a także na ul. Gościnnej przy pomniku Inki oraz na zieleńcu przy ul. Witkiewicza.  

Na zdjęciu widoczny jest kwiatowy herb na al. Grunwaldzkiej w Oliwie
Z kwiatów ułożymy naturalne herby Gdańska
Karol Stańczak/GZDiZ

Lato pod znakiem begonii, gaur i koleusów

Prawdziwą kwiatową burzę rozpętamy latem, kiedy przyjdzie czas na drugą zmianę nasadzeń. Wówczas przestrzeń po bratkach i stokrotkach na gdańskich zieleńcach oraz w parkach swoimi intensywnymi kolorami i zapachami „zaleją” begonie, aksamitki, bluszczyki, celozje, kanny, gaury, kocanki, koleuse, ksomosy, lantany, pelargonie, petunie, komarzyce, smagliczki, starce, szałwie, wilce i ozdobne słoneczniki. Łącznie w letniej odsłonie zaprezentuje nam się 30 tys. kwiatów.

Tegorocznego lata licznie reprezentowane będą przede wszystkim begonie w odmianie stale kwitnącej, których posadzimy blisko 14 tys. w różnych kolorach – białych, czerwonych i różowych. Posłużą nam one do utworzenia trzech kwiatowych herbów miasta: przy ul. Elbląskiej na Rudnikach, al. Grunwaldzkiej w Oliwie oraz ul. Kartuskiej w Kokoszkach.

Podczas letnich spacerów łatwo natrafić będzie można na białe, kremowe i różowe delikatne kwiaty gaury. Ozdobią one m.in. Rondo Ofiar Katynia, zieleniec przy ulicach Pomorskiej i Kaplicznej oraz przy skrzyżowaniu Pomorskiej i Gospody. Gaury posłużą nam także do obsadzenia donic kwiatowych stojących na Starym Mieście czy przy ul. Łąkowej.

Ciemne bordo, jasna zieleń i zieleń przechodząca w biel i żółć. Tymi kolorami szczycą się koleusy, których także nie zabraknie w naszym mieście w pokaźnych ilościach – będzie ich aż 3,5 tys. A gdzie można się będzie na nie natknąć? Chociażby przy pomniku Daniela Gralatha na al. Zwycięstwa, w lapidarium w Parku Akademickim czy w Parku Zielonym. W podobnych ilościach miejskie tereny zielone wzbogaci aksamitka, idealnie komponując się swoją złoto-żółtą barwą z letnim słońcem. Podobnie jak w przypadku begonii wykorzystamy je przy tworzeniu kwiatowych kompozycji układających się w herb naszego miasta.

Na zdjęciu widoczne są koleusy posadzone w donicach
Kwiaty sadzić będziemy nie tylko na rabatach i zieleńcach, ale również w donicach
Karol Stańczak/GZDiZ

Jesienne chryzantemy i kapusty

Schyłek lata i nadejście jesieni nie będą oznaczały końca naszych prac związanych z nasadzeniami kwiatów. Zmienią się jednak gatunki roślin na te, którym niższe temperatury i mniejszy dostęp światła słonecznego nie będą przeszkadzały. Mowa tu o chryzantemach drobnokwiatowych, które posadzone zostaną na Rondzie Ofiar Katynia. Dzięki ich wielobarwnym odmianom (białym, żółtym, pomarańczowym, różowym oraz bordowym) ten reprezentacyjny gdański zieleniec nabierze, mimo jesiennej aury, kolorowego charakteru. Chryzantemy ozdobią także zielony teren wokół pomnika Żołnierzy Wyklętych przy ul. 3 Maja oraz Plac Obrońców Poczty Polskiej. W sumie w różnych lokalizacjach posadzonych zostanie ok. 1 tys. chryzantem. Z kolei w donicach w Śródmieściu Gdańska zagoszczą cieszące się sympatią mieszkańców różnokolorowe ozdobne kapusty.

Na zdjęciu widoczne są chryzantemy na Rondzie Ofiar Katynia
Wśród jesiennych nasadzeń królować będą chryzantemy
Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP