Bezpieczniej na przejściu dla pieszych na ul. Elbląskiej

Zmieniliśmy organizację ruchu w obrębie przejścia dla pieszych przez ul. Elbląską przy skrzyżowaniu z ul. Michałki. Zawęziliśmy tam jezdnię do jednego pasa ruchu w każdym kierunku po to, by zmniejszyć prędkość pojazdów i zwiększyć bezpieczeństwo osób przechodzących w tym miejscu przez ulicę.
Jezdnie ul. Elbląskiej w sąsiedztwie przejścia zostały zawężone do jednego pasa
Jezdnie ul. Elbląskiej w sąsiedztwie przejścia zostały zawężone do jednego pasa
GZDiZ

Na czym polegają wprowadzone zmiany? Dzięki ustawieniu nowego oznakowania pionowego oraz wymalowaniu znaków poziomowych obie jezdnie ul. Elbląskiej (w kierunku centrum oraz w stronę Elbląga) w sąsiedztwie przejścia dla pieszych zostały zawężone do jednego pasa. Dodatkowo jesienią na powierzchni wyłączonej z ruchu planujemy montaż tzw. azyli segmentowych. To prefabrykowane elementy, które wyeliminują możliwość jazdy po zamkniętych fragmentach pasów ul. Elbląskiej.

Celem zmian w rejonie skrzyżowania ulic Elbląskiej i Michałki oraz w pobliżu znajdujących się obok przystanków autobusowych jest poprawa bezpieczeństwa pieszych przekraczających ulicę w tym miejscu. Zawężenie jezdni do jednego pasa z wymusi na kierowcach obniżenie prędkości. Z drugiej strony pieszy – zamiast przekraczać w sumie cztery pasy, będzie przechodzić przez dwa.

Konsekwentnie realizujemy „Wizję Zero”

Poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na ul. Elbląskiej wpisuje się w realizowany od lat w Gdańsku Program Uspokojenia Ruchu. Konsekwentnie zmierzamy do „Wizji Zero”, zwiększając bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego tj. pieszych, rowerzystów i kierowców. Celem programu jest, zgodnie z jego nazwą – zero ofiar śmiertelnych wypadków na drogach naszego miasta. Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom liczba wypadków drogowych w Gdańsku z roku na rok spada. W 2021 roku po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych była jednocyfrowa i wyniosła dziewięć osób. W roku 2009 ofiar było aż 33. Oznacza to spadek aż o 72 procent. Dążymy, aby ofiar nie było w ogóle.

Zawężenie jezdni do jednego pasa wymusi na kierowcach obniżenie prędkości
Zawężenie jezdni do jednego pasa wymusi na kierowcach obniżenie prędkości
GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP