Bezpieczna żaba na ulicy. Zmiany w organizacji ruchu na Michałowskiego

Przejście przez ulicę to dla żab często kwestia życia i śmierci. Wraz z nadejściem wiosny wyruszają one w drogę do zbiorników wodnych, by złożyć w nich skrzek. Na trasie ich migracji często znajdują się jezdnie, na których tracą życie pod kołami samochodów. Dlatego w Gdańsku organizowane są akcje przeprowadzania żab przez ulicę bądź zamykane są ich poszczególne odcinki sąsiadujące ze zbiornikami wodnymi. W tym roku od piątku, 22 marca do początku maja wyłączony z ruchu będzie fragment ul. Michałowskiego.
Ułatwiamy żabom wiosenną migrację do zbiorników wodnych
Ułatwiamy żabom wiosenną migrację do zbiorników wodnych
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Ze względu na bliskość lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ul. Michałowskiego jest jedną z najczęściej uczęszczanych przez żaby na szlaku ich wiosennych wędrówek. Dlatego, tak jak w minionych latach, od 22 marca niedostępny będzie jej odcinek od skrzyżowania z ul. Norblina do budynku nr 29. Dojazd dla służb zostanie zapewniony, zaś dla mieszkańców przygotowano objazdy:

  • do Szkoły Podstawowej nr 70 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
  • do Przedszkola nr 42 - ul. Chełmońskiego - ul. Norblina - powrót ul. Chełmońskiego do ul. Polanki lub ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki,
  • do budynków Michałowskiego 25 i 25a, 27 i Polanki 86 - ul. Chełmońskiego - ul. VII Dwór - ul. Michałowskiego do ul. Polanki.

Szacowany termin przywrócenia stałej organizacji ruchu to 3-4 maja 2024 roku. Możliwe jest wcześniejsze otwarcie ulicy w zależności od przebiegu migracji płazów, co jest uzależnione od warunków atmosferycznych.

Zmiany w organizacji ruchu w związku z zamknięciem ul. Michałowskiego
Zmiany w organizacji ruchu w związku z zamknięciem ul. Michałowskiego
GZDiZ

Bariery ochronne

Dodatkowo przy ulicach, przecinających szlaki migracyjne żab, ustawione zostaną specjalne bariery ochronne, uniemożliwiające płazom wejście na jezdnię. Staraniem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni płotki staną przy ul. Nowotnej, Bytowskiej, Na Szańcach i Góralskiej. Tam w bezpiecznym przeprowadzeniu żab przez ulicę pomogą wolontariusze z gdańskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu. Z kolei przy m.in. ul. Do Studzienki, Myśliwskiej, Bytowskiej, Kwietnej czy Spacerowej w okresie wędrówki płazów ograniczane będą prace związane z poziomowymi porządkami na jezdniach i terenach zielonych, by nie narażać żab na dodatkowe trudności podczas migracji.

Akcje edukacyjne

Oprócz zmian w organizacji ruchu, czy akcji przenoszenia żab przez ulice planowane są także działania edukacyjne. W kwietniu pracownicy Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu odwiedzą Szkołę Podstawową nr 70 oraz Przedszkola nr 42 i nr 4. Tam opowiedzą o tym, jak ważną rolę pełnią żaby i inne gatunki płazów w ekosystemie oraz jak chronią nas przed powodującymi szkody insektami. Pokażą również, w jaki sposób można bezpiecznie przeprowadzić żabę przez ulicę.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP