„Autochodziki” i przejazd zabytkowym tramwajem. Nagrody w konkursach „MIA100” i „Odblaskowa bombka” wręczone

Rozstrzygnęliśmy konkursy plastyczne „MIA100” i „Odblaskowa bombka”, w których brały udział gdańskie przedszkolaki i uczniowie młodszych klas podstawowych, uczestniczący w programie edukacyjnym „Gotowi do Drogi – Autochodzik”. Nagrody podczas uroczystego spotkania z laureatami w Wielkiej Zbrojowni wręczył zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.
Wręczenie nagród w konkursie Odblaskowa bombka i MIA100
fot. Jędrzej Sieliwończyk/Urząd Miejski w Gdańsku

Zadanie w konkursie „MIA100” polegało na stworzeniu przestrzennej makiety dzielnicy lub osiedla z uwzględnieniem elementów miejskiej infrastruktury, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na wykonanych przez dzieci makietach pojawiły się znaki drogowe, sygnalizatory świetlne i przejścia dla pieszych. Z kolei celem w konkursie „Odblaskowa bombka” było stworzenie ozdoby świątecznej nawiązującej swoim kształtem do wyglądu znaków drogowych i zawierającej elementy odblaskowe.

Oba konkursy, oprócz rozwoju umiejętności plastycznych przedszkolaków oraz uczniów, niosły ze sobą jeszcze inny cel edukacyjny, jakim jest poznanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. O tym, jak ważne jest przekraczanie jezdni w dozwolonym miejscu, jak należy to robić bezpiecznie, co oznaczają poszczególne znaki drogowe i kolory świateł sygnalizacji, czy jakie są korzyści z noszenia odblasków młodzi gdańszczanie dowiadują się podczas specjalnych lekcji w ramach programu „Gotowi do Drogi - Autochodzik”. Jak istotne jest poznanie właściwych postaw i nawyków w ruchu drogowym podkreślił, wręczając nagrody laureatom konkursów, wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

– Prowadząc działania, które kształtują politykę komunikacyjną Gdańska, jednym z jej priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, także tym najmłodszym – powiedział wiceprezydent Piotr Borawski. – Cieszymy się, że nasze gdańskie placówki – szkoły i przedszkola – chętnie włączają się w proponowane przez nas inicjatywy i programy, takie jak „Gotowi do Drogi – Autochodzik”. Dzięki nim najmłodsi gdańszczanie, oprócz nauki czytania, pisania czy liczenia mogą w szkole i przedszkolu poznać również zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dowiedzą się, jak należy przechodzić przez jezdnię, co oznacza światło zielone, a co czerwone i jak ważne jest noszenie odblasków. To, czego dzieci nauczą się dziś, zostanie z nimi przez całe życie, kiedy będą odpowiedzialnymi pieszymi, rowerzystami i kierowcami, dbającymi o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Dzięki takim działaniom możemy zrobić kolejny krok ku temu, by hasło „zero ofiar śmiertelnych wypadków na gdańskich ulicach i przejściach dla pieszych” znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości – dodał Piotr Borawski.

Nagrody, jakie otrzymali laureaci konkursu „MIA100” to zestawy pomocy dydaktycznych w formie miasteczka drogowego  „Autochodzik”. Trafiły one do 14 zespołów z:

 • Przedszkola nr 8 - Zespół Skoczne Żabki – nagroda Mały Zestaw AUTOCHODZIK
 • Przedszkola nr 21 - Zespół Delfinki – nagroda Zestaw Autobusowy
 • Przedszkola nr 33 - Zespół Pszczoły33 - nagroda Mały Zestaw AUTOCHODZIK
 • Przedszkola nr 34 - Zespół Jagódki - nagroda Mały Zestaw AUTOCHODZIK
 • Przedszkola nr 39 - Zespół Sowy Mądre Głowy – nagroda Zestaw Autobusowy
 • Przedszkola nr 57 - Zespół Pszczółki – nagroda Zestaw Autobusowy
 • Przedszkola nr 48 - Zespół Tygryski – nagroda Zestaw Autobusowy
 • Przedszkola nr 61 - Zespół Biedronki - nagroda Duży Zestaw AUTOCHODZIK
 • Przedszkola nr 83 - Zespół Ulica Turkusowa - nagroda Duży Zestaw AUTOCHODZIK
 • Przedszkola Misia Wojtka - Grupa Fioletowa - nagroda Duży Zestaw AUTOCHODZIK
 • Szkoły Podstawowej nr 8 - Zespół Uważne Pierwszaki - nagroda Duży Zestaw AUTOCHODZIK
 • Szkoły Podstawowej nr 21 - Zespół Zeróweczka - nagroda Mały Zestaw AUTOCHODZIK
 • Szkoły Podstawowej nr 49 - Zespół Pieski – nagroda Zestaw Autobusowy
 • Szkoły Podstawowej Tevizja - Zespół Uważniaki Moreniaki – nagroda Zestaw Autobusowy

Z kolei laureatem konkursu „Odblaskowa bombka” została grupa „Lwiątek” z Przedszkola nr 71. Wykonana przez nich ozdoba świąteczna zgromadziła najwięcej głosów wśród internautów. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny będzie wyjątkowy przejazd zabytkowym tramwajem RING z 1930 roku.

Program „Gotowi do Drogi – Autochodzik” organizowany jest na terenie naszego miasta przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni od 2012 roku. Adresowany jest do najmłodszych uczestników ruchu drogowego – przedszkolaków i uczniów gdańskich szkół podstawowych w wieku od 6 do 8 lat. Jego celem jest przybliżenie w przystępny, dostosowany do wieku, a także atrakcyjny sposób, zasad ruchu drogowego, które mają kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom. Co roku w Gdańsku programem objętych zostaje ok. 4500 dzieci. W ramach programu organizowane są również szkolenia dla nauczycieli, zaś placówki oświatowe otrzymują zestawy pomocy dydaktycznych.

Wręczenie nagród w konkursie Odblaskowa bombka i MIA100
fot. Jędrzej Sieliwończyk/Urząd Miejski w Gdańsku
 
Wręczenie nagród w konkursie Odblaskowa bombka i MIA100
fot. Jędrzej Sieliwończyk/Urząd Miejski w Gdańsku
 
Wręczenie nagród w konkursie Odblaskowa bombka i MIA100
fot. Jędrzej Sieliwończyk/Urząd Miejski w Gdańsku
 

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP