156 086 szt. roślin na terenach w administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni! Imponujący bilans ubiegłorocznych nasadzeń!

Tereny zieleni pod opieką Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wzbogaciły się w minionym roku o tysiące drzew, krzewów, bylin i pnączy. Barwne kwiaty w wielu odmianach krok po kroku zmieniały oblicze Gdańska. To nie koniec - ubiegłoroczna praca przyniesie efekty wczesną wiosną, kiedy w parkach, na zieleńcach i rabatach będzie można podziwiać przyrodę w pełnym rozkwicie.
GZDiZ
fot. GZDiZ

Drzewa filtrują powietrze, tłumią hałas, dają cień, stanowią naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są niezbędną częścią miejskiego ekosystemu. Dlatego dbamy o to, by co roku Gdańsk wzbogacał się o nowe rośliny. Ubiegłoroczny bilans jest imponujący, posadziliśmy 16 095 szt. drzew m.in.:

 • Nasadzenia wykonane przez inwestorów w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 1 183 szt.
 • Nasadzenia wykonane przez GZDiZ w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 63 szt.
 • Nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ na terenie parków - 49 szt.
 • Nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych - 3500 szt. (w ramach akcji "Posadź z nami drzewo").
 • Nasadzenia wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego - 9300 szt.
 • Nasadzenia wykonane przez DRMG w lasach komunalnych w ramach wycinek prowadzonych podczas inwestycji Nowa Bulońska - 2000 szt.

Dzięki wymienionym wyżej nasadzeniom zrealizowano 65 zgłoszeń mieszkańców w aplikacji BAND. Z tego 435 drzew (15 wniosków) i 9400 sadzonek leśnych (50 wniosków).

Krzewy, pnącza i byliny to wieloletnie ozdoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy i dodatkowych środków finansowych. Takie rośliny sprawdziły się na terenach zieleni jako, harmonijne kompozycje, które rozkwitają kolejno zdobiąc nie przerwanie rabaty. W ubiegłym roku z uwagi na zalety tych roślin posadziliśmy ich znaczne więcej niż w poprzednich latach:

 • Krzewów i pnączy - 12 208 szt.
 • Bylin - 6 212 szt.

Pośród krzewów i pnączy są też takie, które kolorem i zapachem zwabiają owady np. pszczoły i motyle.

Najwięcej, bo aż 77 161 szt. było kwiatów. To właśnie one falami zdobiły Gdańsk od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

 • 42 087 szt. kwiatów wykorzystaliśmy do obsadzenia kwietników sezonowych i dekoracji kwiatowych na terenie miasta (wiosną: 11 176 szt., latem: 30 227 szt., jesienią: 684 szt.),
 • 3 694 szt. kwiatów ozdobiło kwiatowe wieże (30szt.), pozostałe przyozdobiły konstrukcje na słupach latarni oraz skrzynki ozdobne(101 szt.),
 • 2 508 szt. kwiatów stworzyło napis kwiatowy w pasie zieleni na alei Vaclava Havla, 
 • 28 872 szt. kwiatów posadziliśmy w trzech cyklach tj. wiosna-lato-jesień w zabytkowym Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.

Ubiegły rok był wyjątkowo ukwiecony pod względem ilości posadzonych roślin. Biało-czerwone kompozycje kwiatowe przypominały o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ubiegłoroczna praca przyniesie efekt jeszcze wiosną. Na zielonych terenach w administracji GZDiZ posadziliśmy 44 410 szt. cebul kwiatowych. Tylko w obrębie Głównego Miasta na wiosnę czeka ich aż 30 500 szt. Ukrytych w ziemi. Pośród nich: kilka odmian tulipanów, krokusy, narcyzy, szafirki, ozdobne czosnki, hiacynty i cebulice syberyjskie. Pierwsze kwiaty pojawią się już na początku marca, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca.

06
fot. GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Civitas- PATK4SUMP
CMT