Winieta 1
Winieta 1

1 grudnia w Gdańsku „Odpalamy Święta”!

Tysiące kolorowych lampek, bombek i innych ozdób na choinkach. Ledowe sople, zwisające z gałęzi drzew w parkach i na skwerach. Świetlne gwiazdki, gałązki i płatki śniegu na latarniach oraz słupach trakcyjnych wzdłuż największych arterii drogowych miasta. Rozświetlone place, skwery i parki. Tak będzie wyglądał Gdańsk od 1 grudnia, kiedy w naszym mieście „Odpalimy Święta”. Bożonarodzeniowe iluminacje towarzyszyć nam będą aż do 2 lutego 2020 roku.
Iluminacje świąteczne na ul. Długiej
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W Gdańsku  ta największa stanie tradycyjnie na Długim Targu w pobliżu Fontanny Neptuna. Udekorowana pół tysiącem bombek, ledowych lampek i innych ozdób z pewnością oczaruje spacerujących po Głównym Mieście mieszkańców Gdańska oraz przybywających do naszego miasta gości i turystów. Choinka z Długiego Targu nie będzie jednak jedyną, która swoimi iluminacjami będzie cieszyć oczy gdańszczan. Świątecznie i świetlnie udekorujemy również choinki na Targu Węglowym, w Nowym Porcie przy placu ks. Mariana Góreckiego, w Sobieszewie u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Turystycznej, na Oruni na skwerze przy ul. Gościnnej, na Biskupiej Górce, a także na Dolnym Mieście przy ul. Wróbla.

Świąteczne iluminacje zyskają w Gdańsku nie tylko choinki. Świetlne sznury zawisną także na innych drzewach w naszym mieście. Ledowe lampki nadadzą bożonarodzeniowego charakteru drzewom na Targu Węglowym, Targu Drzewnym, na Placu Wybickiego, na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, Placu Świętopełka, a także na ulicy Mariackiej, ul. Opata Jacka Rybińskiego czy w Parku Chirona. Na ich udekorowanie wykorzystanych zostanie w sumie ponad 500 kompletów ledowych nitek świetlnych.

Nitki świetlne na drzewach na Placu Świętopełka
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Bożonarodzeniowe dekoracje świetlne nie zawisną wyłącznie na drzewach. Także elementy miejskiej infrastruktury prezentować się będą od grudnia w swoim zimowym wydaniu. Iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałęzi czy płatków śniegu zostaną zamontowane i uruchomione na słupach oświetleniowo-trakcyjnych w głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Pojawią się one wzdłuż Al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu (na odcinku od Teatru Miniatura do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz w Oliwie (od ul. Derdowskiego do granicy Gdańska z Sopotem). Nie zabraknie ich również w centrum miasta, czyli na Podwalu Grodzkim, ul. Okopowej, Wałach Jagiellońskich i na Hucisku.

Od 1 grudnia świąteczne iluminacje świecić się będą także na latarniach na ulicy Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie czy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Z kolei na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecić się będą dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ul. Długiej „połączone” zostaną iluminowanymi przewieszkami. Podobnie będzie również na ulicy Piwnej. Bożonarodzeniowy charakter zyskają dzięki iluminacjom także Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, a także znajdujący się na Długim Targu Termometr Fahrenheita. Z kolei na Targu Węglowym, gdzie bije serce Jarmarku Bożonarodzeniowego staną świecące Lwy Gdańskie z iluminowanym herbem naszego miasta.

W różnych punktach Gdańska natkniemy się także na inne, świątecznie iluminowane, obiekty. Staną one jako efekt współpracy między Miastem Gdańsk, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi. Natrafimy na nie na Placu Kobzdeja, Zielonym Moście, a także na ul. Stągiewnej.

Świątecznych iluminacji nie zabraknie także w Parku Oliwskim. Tam podświetlone zostaną roślinność oraz infrastruktura wzdłuż głównych alei Parku. Znajdą się tam m.in. dekoracje latarniowe, bramy ledowe, figury świetlne w kształcie żaglowców czy wykonany z ledów napis „Gdańsk”.

Iluminacje świąteczne na ul. Opata Jacka Rybińskiego
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Civitas- PATK4SUMP
CMT