Gdańsk pomaga pszczołom

pszcz

„Gdańsk pomaga pszczołom” to program, polegający na tworzeniu w przestrzeni publicznej specjalnych miejsc przyjaznych pszczołom, gdzie mogą bezpiecznie żyć, zdobywać pokarm i  rozmnażać się. Projekt oprócz przyczyniania się do poprawy egzystencji pożytecznych owadów ma także wymiar edukacyjny. Jego założeniem jest wzmacnianie świadomości mieszkańców Gdańska w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością. Projekt jest odpowiedzią na powszechną w przeszłości praktykę „sterylizowania” miast, czyli wielokrotnego koszenia użytków zielonych. Doprowadziły one do zubożenia otoczenia w gatunki pokarmowe roślin, a w konsekwencji do trudności dla pszczół w zasiedlaniu miast. A są one przecież niezwykle pożyteczne. Pszczoły odpowiadają za produkcję miodu czy pyłku oraz biorą udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady. Są dzięki temu jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.

Program zainaugurowany został w Gdańsku w 2017 roku. Jednym z jego elementów składowych jest dbanie o korzystne dla pszczół warunki bytowe. Na terenach zielonych Gdańska wysiewane są miododajne rośliny (np. facelia błękitna, gorczyca biała i inne), które kwitną przez blisko 5 tygodni i stanowią bazę pokarmową dla pszczół i trzmieli. Drugim ważnym aspektem programu „Gdańsk pomaga pszczołom” jest tworzenie specjalnych „hotelików” dla pszczół – niewielkich budowli z naturalnych materiałów, które zapewniają pszczołowatym schronienie i możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. W tym względzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ściśle współpracuje z podopiecznymi PSONI (Polskiego Towarzystwa na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną). Samodzielnie wykonują, a także zawieszają „hoteliki” dla pszczół w gdańskich parkach, m.in. w Parku im. Ronalda Reagana.

W projekcie „Gdańsk pomaga pszczołom” wziąć udział może każdy mieszkaniec miasta. Miejsca przyjazne pszczołom można bowiem założyć w swoim ogrodzie lub na balkonie, a w najbliższym otoczeniu posadzić rośliny, stanowiące tzw. pszczeli pożytek. Są one jednocześnie roślinami użytkowymi lub ozdobnymi. Wśród nich wyróżnić można np. aksamitkę, bazylię pospolitą, rozchodnik okazały, cynię, dalię, heliotrop peruwiański, kocimiętkę, lawendę, oregano, lubczyk ogrodowy lub miętę.

pszczoly

 

pszczlo1