Bioróżnorodność

trawa1

Od wiosny 2018 roku w wybranych gdańskich parkach realizowany jest projekt „Bioróżnorodność”. Polega on na zastąpieniu tradycyjnego koszenia trawników nowymi, ciekawymi wzorami, które przypominają swoim wyglądem łąkę. Takie działanie jest odpowiedzią na najnowsze trendy w sztuce ogrodniczej, ważne z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności w miastach.

Łąka to naturalny krajobraz, bogaty w kolory i zapachy, kojarzący się z latem, swobodą i beztroskim dzieciństwem. To świat pełen motyli, pszczół, trzmieli, koników polnych, żuków i innych pożytecznych owadów. To także świat kwitnących maków, rumianków czy chabrów.

Pilotażowo projekt realizowany był w czterech lokalizacjach: Parku im. Ronalda Reagana, w Parku im. Jana Pawła II oraz w Parku Millenium na Zaspie, a także w Parku nad Opływem Motławy. W 2019 roku projekt naturalnych łąk kwietnych realizowany będzie już w dziewięciu lokalizacjach na łącznej powierzchni 16,5 ha - zarówno na terenie parków jak i pasów drogowych.

W ramach projektu wykorzystywany jest naturalny bank nasion roślin w glebie, które dzięki pozostawieniu bez koszenia zamieniają się w łąki kwietne z mnogością barw kwiatów i różnorodnością występujących na nich gatunków roślin. Efekt spotęgowany jest tym, że pomiędzy niekoszonymi fragmentami znajdują się pasy wykoszonych tradycyjnie trawników. Obszary w których w taki sposób prowadzone są prace utrzymaniowe, stały się doskonałym miejscem dla obserwacji przyrodniczych czy zabawy dla dzieci odwiedzających te miejsca z opiekunami. Projekt w 2019 roku dodatkowo będzie rozwijany poprzez wysiew w wybranych czterech lokalizacjach wyselekcjonowanych nasion roślin łąkowych, które poprzez udział roślin kwiatowych będą atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny. Naturalne łąki kwietne oraz te powstałe z wysiewu będą wykaszane raz w roku – jesienią.

trawa2
 
trawa3