Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim liniowych urządzeń obcych

Autor: Konrad Marciński

Nazwa procedury:

Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim liniowych urządzeń obcych

Wymagane dokumenty:

Wniosek o wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej na zajęcie pasa drogowego, który powinien zawierać, co najmniej:

  1. imię i nazwisko, adres lub nazwę i siedzibę podmiotu występującego o zajęcie pasa drogowego wraz z określeniem numeru NIP, Regon, PESEL;
  2. cel zajęcia pasa drogowego;
  3. lokalizację i powierzchnię zajętego pasa drogowego,
  4. planowany okres zajęcia pasa drogowego.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1.000 lub 1:500, z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów planowanej powierzchni zajęcia pasa drogowego (2 egz.),
  2. kserokopię decyzji zezwalającą na lokalizację urządzeń w pasie drogowym/ uzgodnienie Działu Uzgodnień GZDiZ,
  3. dokumentację techniczną wraz z uzgodnieniami (do wglądu),
  4. kserokopię pozwolenia na budowę urządzeń umieszczanych w pasie drogowym lub zgłoszenia budowy lub prowadzonych robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej bądź oświadczenie o zamiarze budowy przyłączy, zgodnie z §1 ust. 5 pkt. 2 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego,
  5. w przypadku ustanowienia pełnomocnika – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa inwestora, udzielonego osobie fizycznej posiadającej zdolność do czynności prawnych, do załatwiania spraw formalno-prawnych w zakresie prowadzenia przed zarządcą drogi procedury związanej z zajęciem pasa drogowego oraz opłata skarbowa w wysokości 17 zł od dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika.

Opłata skarbowa:

Bez opłat.

Opłata administracyjna:

Opłata za umieszczanie w pasie drogowym liniowych urządzeń obcych wynosi rocznie za 1m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczonego urządzenia:

Kategoria drogi

Szafki energetyczne
i gazowe, stacje transformatorowe

Pozostałe urządzenia

Pod i nad jezdnią, zatoką autobusową, torowiskiem tramwajowym

Pod i nad chodnikami, zatokami postojowymi i pozostałymi elementami pasa drogowego

Na drogowych obiektach inżynierskich

Urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej

Pozostałe urządzenia

Urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej

Pozostałe urządzenia

Krajowa

200,00 zł

20,00 zł

100,00 zł

20,00 zł

20,00 zł

200,00 zł

Wojewódzka

Powiatowa

10,00 zł

Gminna

 

Powyższe stawki obejmują pełny rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym i na obiekcie inżynierskim. Za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok, opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urządzenia.

W przypadku umieszczenia w pasie drogowym urządzeń infrastruktury podziemnej, realizowanych w ramach inwestycji i remontów finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego lub państwa, stawki opłat o których mowa ulegają zmniejszeniu o 80%.

W przypadku drogi nieurządzonej (nieposiadającej wyodrębnianych poszczególnych elementów pasa drogowego) całość powierzchni takiej drogi, mieszcząca się w liniach regulacyjnych pasa drogowego, traktowana jest jako jezdnia, natomiast stawki opłat ulegają zmniejszeniu o 50%.

Sposób wpłaty:

  • na rachunek bankowy:
    Bank PeKaO S.A. nr konta: 98 1240 1268 1111 0010 3860 1427.
    Uwaga! W tytule przelewu proszę podać numer decyzji!

Termin i sposób załatwienia:

Wydanie zezwolenia lub jego odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej w terminie do 1 miesiąca od daty złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w sprawach szczególnie skomplikowanych w terminie do 2 miesięcy.

Miejsce składania dokumentów:

Pocztą na adres:
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ul. Partyzantów 36, 80-254 Gdańsk.

Bezpośrednio:
Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, 80-254 Gdańsk, ul. Partyzantów 36, czynne: pn., wt., czw., pt. od 7:00 do 15:00, śr. w godz. od 7:00 do 16:30, tel. 58 341 20 41; fax 58 52 44 609.

Dział prowadzący sprawę:

Dział Zajęć Pasa Drogowego - 80-205 Gdańsk, ul. Trubadurów 4

Kontakt do osób prowadzących sprawę:

tel. 58 52 44 517 - Rejon I, IV

tel. 58 52 44 528 - Rejon II

tel. 58 52 44 555 - Rejon III, V

Tryb odwoławczy:

Od wydanej decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku za pośrednictwem Dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie należy kierować na adres: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ul. Partyzantów 36, 80-254 Gdańsk.

Podstawa prawna:

  1. Art. 40 w zw. z art. 39 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1693 z późn. zm.);
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1264);
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000);
  4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r., poz. 1923 z późn. zm.);
  5. Opłata za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia urządzeń naliczana jest zgodnie z § 3 Uchwały Nr XLVIII/1193/22 Rady Miasta Gdańska z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta Gdańska na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg (tekst jednolity: Dz. Urz. Woj. Pom. z 2022 r., poz. 1437).

Dodatkowe informacje:

  1. Wnioskodawca powinien złożyć wypełniony i podpisany przez upoważnioną osobę (osoby) wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów w terminie co najmniej 1 miesiąca przed planowanym zajęciem pasa drogowego.
  2. Zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, nieusunięcie w wymaganym zakresie braków w złożonym wniosku, w wyznaczonym przez organ terminie w niniejszej sprawie, spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
  3. Złożenie wniosku nie uprawnia do zajęcia pasa drogowego, które może nastąpić jedynie po uprzednim uzyskaniu decyzji administracyjnej zezwalającej na jego zajęcie.
  4. Zajęcie pasa drogowego o powierzchni mniejszej niż 1 m2lub powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy liniowego urządzenia obcego lub innego urządzenia obcego mniejszej niż 1 m2jest traktowane jak zajęcie 1 m2pasa drogowego.
  5. Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi, z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi lub o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi - zarządca drogi wymierza w drodze decyzji administracyjnej karę pieniężną w wysokości dziesięciokrotności opłaty należnej za zajęcie pasa drogowego.
  6. W przypadku zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi lub niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu właściwy zarządca drogi orzeka, w drodze decyzji administracyjnej, o jego przywróceniu do stanu poprzedniego.
  7. Nie później niż w terminie 90 dni od wydania zezwolenia, należy dostarczyć mapę z operatu pomiaru powykonawczego z potwierdzeniem zaewidencjonowania w Wydziale Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w celu weryfikacji danych zawartych we wniosku oraz wydanej decyzji, pod rygorem wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia kary pieniężnej z tytułu zajęcia pasa drogowego o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu.
  8. Organ, który udzielił zezwolenia, na zajęcie pasa drogowego, na cele związane z infrastrukturą telekomunikacyjną, a także ciągami drenażowymi, przewodami i urządzeniami służącymi do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz innymi podziemnymi obiektami i urządzeniami niezbędnymi do korzystania z tych przewodów i urządzeń lub na potrzeby wykonywania koncesji, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, przenosi, w drodze decyzji, na rzecz podmiotu będącego nabywcą infrastruktury telekomunikacyjnej, a także ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz innych podziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń lub na potrzeby wykonywania koncesji, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, na jego wniosek, prawa i obowiązki wynikające z tego zezwolenia.
  9. Organ właściwy do wydania decyzji, na zajęcie pasa drogowego, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, przenosi tę decyzję na rzecz innego podmiotu, który wyraża zgodę na przyjęcie wszystkich warunków określonych w decyzji.

Formularze do pobrania:

  1. Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim liniowych urządzeń obcych - pierwsze umieszczenie
  2. Wniosek o przeniesienie decyzji na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim liniowych urządzeń obcych
  3. Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim liniowych urządzeń obcych - kontynuacja
  4. Oświadczenie o zgodności powierzchni wbudowanych urządzeń, składane do GZDiZ wraz z mapą pomiaru powykonawczego

Formularze w wersji drukowanej dostępne również w Dziale Zajęć Pasa Drogowego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.