Opłaty w parkometrze

Autor: Konrad Marciński
Na zdjęciu widoczne są dwa parkometry - jeden wyposażony w klawiaturę, drugi w panel dotykowy
Opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania można dokonać w parkometrach wyposażonych w klawiaturę lub w panel dotykowy
Karol Stańczak/GZDiZ

Kierowca ma obowiązek uiścić opłatę niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu. Każdorazowy postój pojazdu na wyznaczonym płatnym miejscu postojowym w Strefie Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania jeśli trwa dłużej niż minutę i nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego podlega obowiązkowi uiszczenia opłaty. Opłata powinna być wniesiona bezpośrednio po zatrzymaniu się w strefie.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 2 pkt 30), „postój pojazdu” to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

W trakcie wnoszenia opłat, niezależnie od jej formy, należy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu na bilet parkingowy, jednak biletu nie trzeba umieszczać w pojeździe.

Od dnia 29.06.2020 r. (tj. od dnia wejścia w życie Uchwały Rady Miasta Gdańska Nr XX/524/20 z 27 lutego 2020 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska oraz ustalenia stawek i sposobu poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w tych strefach), w Gdańsku istnieje obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego pojazdu podczas dokonywania zakupu biletu w parkometrze. Jeśli kierowca nie wpisze numeru rejestracyjnego, parkometr nie wyda biletu parkingowego. Tym samym opłata za postój pojazdu nie zostanie wniesiona.

Opłatę jednorazową w parkometrze wnosi się z góry. Do wyboru są trzy sposoby wniesienia opłaty za postój:

  • gotówką - monetami
  • kartą płatniczą
  • kodem BLIK

W przypadku płatności gotówką parkometr przyjmuje wyłącznie monety 10-, 20- i 50-groszowe oraz 1-, 2- i 5-złotowe. Urządzenia nie przyjmują banknotów, monet okolicznościowych oraz monet innych walut. Parkometry nie wydają reszty. 

INSTRUKCJA OBSŁUGI PARKOMETRU

Na zdjęciu widoczne są parkometry z klawiaturą i z panelem dotykowym
Parkometry - widok ogólny
Karol Stańczak/GZDiZ
Na zdjęciu widoczna jest instrukcja dokonywania opłat w parkometrze
Instrukcja wnoszenia opłat za postój w parkometrze wyposażonym w klawiaturę
Karol Stańczak/GZDiZ

Anulować opłatę można wciskając czerwony przycisk "Anuluj". Wówczas monety zwrócone zostaną do kieszeni zwrotu monet. Anulowanie opłaty następuje automatycznie po upływie 20 sekund w przypadku braku wciśnięcia zielonego przycisku "Akceptuj" po wrzuceniu monet.  

Przy płatności kartą lub kodem BLIK przyciski karty (+0,1, +0,5, +10) umożliwiają kierowcy ustalenie kwoty i czasu postoju. Informacje o nich widoczne są na górnym wyświetlaczu parkometru. Po zatwierdzeniu wyboru wysokości opłaty i czasu postoju przyciskiem "Akceptuj" na dolnym wyświetlaczu wskazane zostaną informacje dotyczące statusu połączenia z bankiem oraz wysokość opłaty (jest to kwota powtórzona z górnego wyświetlacza). Dokonanie płatności następuje poprzez zbliżenie karty do czytnika kart. Po dokonaniu opłaty jest ona zapisana w formie elektronicznej. Jest ona ostateczna i nie można jej zmienić. Potwierdzeniem prawidłowego wniesienia opłaty jest papierowy bilet parkingowy.

Anulowanie opłaty przy płatności kartą lub kodem BLIK następuje po naciśnięciu czerwonego przycisku "Anuluj". Opłata zostanie automatycznie anulowana po 20 sekundach, w przypadku braku przyłożenia karty do czytnika lub braku wpisania kodu BLIK. 

W parkometrach możliwe jest dokonanie dopłaty do ważnych jeszcze biletów.

Na zdjęciu widoczna jest dłoń obsługująca panel dotykowy parkometru
Informacje o czynnościach, które należy wykonać w celu wniesienia opłaty za postój, w parkometrach z ekranem dotykowym wyświetlane są bezpośrednio na ekranie
Karol Stańczak/GZDiZ
Na zdjęciu widoczny jest czytnik kart zbliżeniowych w parkometrze
Opłatę w parkometrze można uiścić zarówno gotówką (monetami), jak i zbliżeniowo kartą płatniczą
Karol Stańczak/GZDiZ