Opłata dodatkowa

Autor: Konrad Marciński
Na zdjęciu widoczne jest zawiadomienie o opłacie dodatkowej włożone za wycieraczkę pojazdu
Zawiadomienie o opłacie dodatkowej wystawione przez kontrolera pieszego
Karol Stańczak/GZDiZ

Opłaty dodatkowe stwierdza się m.in. za:

  • niewniesienie przez kierowcę opłaty za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania lub w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania
  • przekroczenie opłaconego czasu parkowania
  • parkowanie w sektorze innym niż sektor, na który została wniesiona opłata za postój pojazdu
  • parkowanie na podstawie Karty Parkingowej wzoru europejskiego poza stanowiskiem zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej

W Gdańsku kontrola Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania jest dokonywana przez kontrolerów pieszych oraz przez mobilne urządzenie rejestrujące (pojazd skanujący).

KONTROLA MOBILNA

Na zdjęciu widoczny jest pojazd do przeprowadzania e-kontroli wniesienia opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania
Pojazd do przeprowadzania e-kontroli wniesienia opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefia Płatnego Parkowania
Karol Stańczak

Pojazd, wyposażony w skaner i aparat, dokonując objazdu miejsc postojowych, odczytuje numery rejestracyjne zaparkowanych samochodów i wykonuje ich zdjęcia. Dane zebrane w ten sposób trafiają automatycznie do systemu weryfikującego. Sprawdza on, czy zaparkowany w konkretnym miejscu i konkretnej porze samochód ma wniesioną opłatę za postój, aktualny abonament czy kartę opłaty zryczałtowanej.

Skanowanie numerów rejestracyjnych i wykonanie zdjęć samochodów jest przeprowadzane dwukrotnie, by wyeliminować sytuacje, kiedy ewentualna opłata dodatkowa za nieopłacony postój zostanie wystawiona kierowcy, który dopiero zaparkował i np. jest w drodze do parkometru lub płaci za pomocą aplikacji mobilnej. Drugi przejazd stanowi potwierdzenie, że pojazd faktycznie jest unieruchomiony i zaparkowany w SPP/ŚSPP.

Samochody, które nie mają wniesionej opłaty, zostają wskazane przez system komputerowy jako pojazdy, którym wystawić należy zawiadomienie o powstaniu obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Poprawność takich wskazań jest weryfikowana. Następnie, po ustaleniu właściciela pojazdu, wysyłane zostaje do niego zawiadomienie o powstaniu obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Tym samym, brak zawiadomienia za wycieraczką pojazdu nie oznacza, że pojazd nie został skontrolowany, a kierowca, który zaparkował „na gapę”, nie poniesie konsekwencji.

KONTROLA PIESZA

Na zdjęciu widoczny jest kontroler Strefy Płatnego Parkowania podczas pracy
W Gdańsku sprawdzaniem wniesienia opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania oprócz pojazdu skanującego zajmują się również kontrolerzy piesi
Karol Stańczak/GZDiZ

W przypadku stwierdzenia braku opłaty, kontrolerzy są zobowiązani do wystawienia opłaty dodatkowej. Jest to działanie wynikające z obowiązującego prawa, które nie dopuszcza możliwości niewystawienia zawiadomienia o opłacie dodatkowej. Wyjaśniam, że kontroler stwierdza fakt niewniesienia przez kierującego opłaty za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania na podstawie informacji uzyskanych z systemu po zeskanowaniu tablicy rejestracyjnej kontrolowanego pojazdu. Zawiadomienie jest pozostawiane za wycieraczka kontrolowanego pojazdu. 

UWAGA!

  • Kontroler nie może anulować wystawionego zawiadomienia o opłacie dodatkowej.
  • Kontroler nie jest upoważniony do pobierania pieniędzy od parkujących osób.
  • Kontroler nie jest upoważniony do rozmieniania pieniędzy, którymi można wnieść opłatę parkingową w parkometrach.
  • Kontroler nie jest upoważniony do przyjmowania wniosków reklamacyjnych, pouczania kierowców czy instruowania ich.

SPOSÓB UISZCZENIA OPŁATY DODATKOWEJ

Wysokość opłaty dodatkowej reguluje Uchwała Rady Miasta Gdańska Nr XX/524/20 z dnia 27 lutego 2020 r. (z późn. zm.), w myśl której wysokość opłaty dodatkowej wynosi:

  • 200 zł – przypadku płatności po upływie 14 dni od dnia odbioru wezwania (§ 11 ust. 2, 3, 4 ww. Uchwały Rady Miasta Gdańska)
  • 130 zł – jest to opłata obniżona i przysługuje w terminie 14 dni kalendarzowych od doręczenia zawiadomienia, jednak nie dłużej niż 60 dni od powstania obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej, tj. od dnia kontroli pojazdu

Każde zawiadomienie o opłacie dodatkowej posiada wygenerowany indywidualny numer rachunku bankowego przypisany do sprawy, natomiast na stronie GZDiZ podany jest ogólny numer rachunku do wpłat.

Należność z tytułu opłaty dodatkowej można uregulować za pomocą przelewu na rachunek indywidualny wskazany na druku zawiadomienia o opłacie dodatkowej lub w przypadku braku znajomości numeru tego rachunku na rachunek ogólny Banku PeKaO S.A: 98 1240 1268 1111 0010 3860 1427.

W przypadku dokonywania przelewów zagranicznych należy użyć numeru rachunku IBAN: PL98 1240 1268 1111 0010 3860 1427 oraz kodu Banku BIC: PKOPPLPW.

W przypadku wnoszenia opłaty dodatkowej w formie przelewu bankowego na rachunek ogólny, w tytule wpłaty konieczne jest wskazanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz numeru otrzymanego pisma.

Dane adresowe do przelewu: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ul. Partyzantów 36, 80-254 Gdańsk.

Opłatę dodatkową można uiścić na stronie zawiadomienie.gzdiz.gda.pl

Opłatę dodatkową można również uiścić w opłatomacie w Biurze Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przy ul. Partyzantów 36.

ZASTRZEŻENIA DO OPŁATY DODATKOWEJ

W przypadku chęci zgłoszenia zastrzeżenia co do zasadności wystawionej opłaty dodatkowej można je złożyć: