Postój dla osób z niepełnosprawnościami

Autor: Konrad Marciński
Osoby z niepełnosprawnościami oraz kombatanci mogą uzyskać w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni bezpłatny identyfikator "N+". Uprawnia on do postoju na wszystkich miejscach postojowych w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania bez konieczności wnoszenia opłaty.
Na zdjęciu widoczne są karta parkingowa oraz identyfikator N+ wyłożone na desce rozdzielczej samochodu
Identyfikator N+ zachowuje ważność wyłącznie z Kartą Parkingową osoby z niepełnosprawnością. Obie karty należy wyłożyć na desce rozdzielczej samochodu
Karol Stańczak/GZDiZ

Osoby z niepełnosprawnościami posiadające Kartę Parkingową wzoru europejskiego (niebieską), a także posiadacze Karty Kombatanta nie płacą za postój jedynie wtedy, gdy parkują pojazdy na miejscach oznakowanych jako zastrzeżone dla osób niepełnosprawnych. W każdym innym przypadku parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych i legitymujących się Kartą Kombatanta w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku jest płatne zgodnie z obowiązującą taryfą.

Osoby z niepełnosprawnościami posiadające gdański identyfikator "N+" (żółty) są zwolnione z obowiązku wnoszenia opłat na wszystkich miejscach w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku.

Identyfikator "N+" uprawnia do bezpłatnego postoju pojazdu w całym obszarze płatnego parkowania w Gdańsku, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności spełnia wymagane kryteria. §2 ust.13 Uchwały Nr XX/524/20 Rady Miasta Gdańska z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska oraz ustalenia stawek i sposobu poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w tych strefach (z późniejszymi zmianami) stanowi, że identyfikator "N+" przysługuje osobie z niepełnosprawnościami kierującej lub korzystającej z pojazdu jako pasażer, spełniającej łącznie trzy warunki określone w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez Przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności:

  1. Niepełnosprawność w stopniu znacznym (pkt I),
  2. Symbol przyczyny niepełnosprawności - 04-O lub 05-R lub 10-N, 07-S (pkt II),
  3. Obowiązujące orzeczenie o niepełnosprawności.

Sam fakt posiadania przez kierowcę identyfikatora „N+” nie zwalnia z obowiązku uiszczenia opłaty za postój – żółty identyfikator „N+” wraz z Kartą Parkingową osoby niepełnosprawnej wzoru europejskiego w kolorze niebieskim muszą być wyłożone na podszybiu w chwili kontroli (§ 10 ust. 5 Uchwały Rady Miasta Gdańska Nr XX/524/20 z 27 lutego 2020 roku (z późniejszymi zmianami) wskazuje: Oryginał Karty Parkingowej lub identyfikatora zerowej stawki opłat „0” lub „CC” lub „N+” powinien być umieszczony za przednią szybą pojazdu na desce rozdzielczej w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia identyfikatora oraz umożliwiający odczytanie jego numeru i daty ważności. Identyfikator „N+” należy umieścić wraz z Kartą Parkingową”.

Identyfikator „N+” nie ma zastosowania w Strefach Płatnego Parkowania poza Gdańskiem. Sam identyfikator N+ bez Karty Parkingowej nie upoważnia również w Gdańsku do zajęcia miejsc oznakowanych jako zastrzeżone dla osób z niepełnosprawnościami. Identyfikatory "N+" wydane w innych miastach nie są honorowane w Gdańsku. 

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek,
  2. Kserokopia orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności o znacznym stopniu niepełnosprawności z tytułu choroby narządu wzroku, upośledzenia narządu ruchu, chorób układu oddechowego i krążenia lub chorób neurologicznych (symbol niepełnosprawności 04-O lub/i 05-R lub/i 07-S lub/i 10-N) oraz o spełnianiu przesłanek umożliwiających wydanie Karty Parkingowej.

Do wglądu należy przedłożyć oryginał orzeczenia.

Identyfikator „N+” wydaje się na imię i nazwisko osoby uprawnionej na okres 3 lat, nie dłużej jednak niż na okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Jednemu uprawnionemu może być wydany tylko jeden identyfikator.

Opłata skarbowa:

Bez opłat.

Opłata administracyjna:

Bez opłat.

Termin i sposób załatwienia:

Rozpatrywanie wniosku: nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku lub usunięcia uchybień formalnych.

Miejsce składania dokumentów:

  • Osobiście
    1. Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - ul. Partyzantów 36, budynek A. Czynne: pn., wt., czw., pt. w godz. 7:00 do 15:00, śr. w godz. 7:00 do 16:30.
    2. Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - ul. Wodopój 7. Czynne: pn., wt., czw., pt. w godz. 7:00 do 15:00, śr. w godz. 7:00 do 16:30.
  • Drogą elektroniczną

E-mailem gzdiz@gdansk.gda.pl

  • Listownie

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

ul. Partyzantów 36

80-254 Gdańsk

Dział prowadzący sprawę:

Dział Obsługi i Rozliczeń Obszaru Płatnego Parkowania ul. Partyzantów 36 , budynek C

Kontakt telefoniczny z osobami prowadzącymi sprawę - tel. 58 52 44 638.

Podstawa prawna:

§ 6 Ust. 1 pkt. 6 i 7 Uchwały Rady Miasta Gdańska Nr XX/524/2020 z dnia 27 lutego 2020 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska oraz ustalenia stawek i sposobu poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w tych strefach (z późn. zmianami).

UWAGA!

W Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania identyfikator „N+” zachowuje swoją ważność tylko i wyłącznie z Kartą Parkingową* osoby uprawnionej.

* Karta Parkingowa o której mowa w art. 8 ust. 1 Ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Dodatkowe informacje:

  1. Identyfikator "N+" dotyczy obszaru: Główne Miasto, Stare Miasto, Dolne Miasto, Stare Przedmieście, Długie Ogrody, Młode Miasto, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Kuźniczki, Wrzeszcz Politechnika, Aniołki, Oliwa, Przymorze oraz w sezonie letnim Jelitkowo, a także parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej.
  2. Identyfikator "N+" upoważnia do zgodnego z przepisami o ruchu drogowym postoju pojazdu na wolnym płatnym miejscu parkingowym, lecz nie uprawnia do zastrzegania stałego miejsca postoju i nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń z tytułu braku wolnych miejsc postojowych.
  3. Identyfikator "N+" należy umieścić za przednią szybą pojazdu na desce rozdzielczej w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia identyfikatora oraz umożliwiający odczytanie jego numerów i dat ważności przez kontrolera.

Formularze do pobrania:

Wniosek o wydanie identyfikatora "N+"

Na zdjęciu widoczny jest znak drogowy parkingu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnościami
Identyfikator N+ przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnościami oraz kombatantów
Karol Stańczak/GZDiZ