Karty opłat zryczałtowanych - działalność gospodarcza

Autor: Konrad Marciński
Przedsiębiorcy, prowadzący działalność w lokalach usługowych znajdujących się wewnątrz sektorów Strefy Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, mają możliwość złożenia wniosku o kartę opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej. Uprawnia ona do postoju w wyznaczonym sektorze bez konieczności uiszczenia opłaty jednorazowej.

Nazwa procedury:

Nabycie karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w lokalu usługowym znajdującym się w budynku położonym na nieruchomości graniczącej z obszarem objętym poborem opłat parkingowych, uprawniającej do parkowania jednego pojazdu samochodowego o określonym numerze rejestracyjnym w wyznaczonym sektorze Strefy Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania na drogach publicznych Miasta Gdańska.

Wymagane dokumenty:

1. Właściciel lokalu użytkowego:

    1. wniosek,
    2. kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu samochodowego należącego do właściciela lokalu użytkowego,
    3. kserokopia umowy najmu lub użyczenia (potwierdzona notarialnie)* lub leasingu pojazdu samochodowego, z zaznaczeniem VIN lub numeru rejestracyjnego pojazdu - jeżeli właściciel lokalu nie jest właścicielem pojazdu,
    4. wydruk treści księgi wieczystej lokalu użytkowego z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych,
    5. wydruk z CEIDG, z rejestru REGON lub z innego rejestru, w którym wpisane są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

W oryginale należy złożyć dokumenty, o których mowa w lit. a, d i e. Do wglądu należy przedłożyć oryginały dokumentów, których kserokopię stanowią załączniki określone w lit. b i c.

2. Najemca lub dzierżawca lokalu użytkowego na podstawie umowy:

    1. wniosek,
    2. kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu samochodowego należącego do najemcy lub dzierżawcy lokalu użytkowego,
    3. kserokopia umowy najmu lub użyczenia (potwierdzona notarialnie)* lub leasingu pojazdu samochodowego, z zaznaczeniem VIN lub numeru rejestracyjnego pojazdu - jeżeli najemca lub dzierżawca lokalu nie jest właścicielem pojazdu,
    4. kserokopia umowy najmu lub dzierżawy lokalu użytkowego,
    5. wydruk z CEIDG, z rejestru REGON lub z innego rejestru, w którym wpisane są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

W oryginale należy złożyć dokumenty, o których mowa w lit. a i e. Do wglądu należy przedłożyć oryginały dokumentów, których kserokopię stanowią załączniki określone w lit. b, c i d.

* Zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/1191/22 Rady Miasta Gdańska z dnia 31 marca 2022 r. zmieniającą Uchwałę nr XX/524/20 Rady Miasta Gdańska z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska oraz ustalenia stawek i sposobu poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w tych strefach, podpisy znajdujące się na umowie winny być potwierdzone notarialnie

Opłata skarbowa:

Bez opłat.

Opłata administracyjna:

Karta opłaty zryczałtowanej

Zmiana stawki

1 pojazd

Działalność gospodarcza miesięczna

Aktualnie

150 zł

Od 1.2 2025

195 zł

Działalność gospodarcza roczna

Aktualnie

900 zł

Od 1.2.2025

1170 zł

Sposób uiszczenia opłaty:

  1. gotówką lub za pomocą karty płatniczej w opłatomacie w siedzibie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - ul. Partyzantów 36, budynek A. Kasa czynna pn., wt., czw., pt. w godz. od 7:00 do 15:00, śr. w godz. 7:00 do 16:30,
  2. przelewem na rachunek bankowy: Bank PeKaO S.A. nr konta: 98 1240 1268 1111 0010 3860 1427. W tytule przelewu proszę wpisać rodzaj opłaty: karta opłaty zryczałtowanej i numer rejestracyjny pojazdu.

Termin i sposób załatwienia:

Wystawione przez pracowników GZDiZ karty zostaną przesłane pocztą (korespondencja zwykła). Przewidywany okres wydania kart oceniany jest na maksymalnie 30 dni. Informacje szczegółowe dotyczące procedur i możliwości załatwienia poszczególnych spraw dostępne są w na stronie internetowej gzdiz.gda.pl w zakładce Załatw sprawę

Na wniosek klienta możliwy jest również odbiór osobisty karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej w Biurze Obsługi Klienta GZDiZ przy ul. Partyzantów 36 lub Wodopój 7. 

Miejsce składania wniosków o kartę opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej:

  • Osobiście
    1. Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni -ul. Partyzantów 36, budynek A. Czynne: pn., wt., czw., pt. w godz. 7:00 do 15:00, śr. w godz. 7:00 do 16:30.
    2. Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni -ul. Wodopój 7. Czynne: pn., wt., czw., pt. w godz. 7:00 do 15:00, śr. w godz. 7:00 do 16:30.
  • Drogą elektroniczną
    1. W portalu abonamenty.gzdiz.gda.pl
    2. E-mailem gzdiz@gdansk.gda.pl
  • Listownie

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

ul. Partyzantów 36

80-254 Gdańsk

Dział prowadzący sprawę:

Biuro Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - ul. Partyzantów 36, budynek A.

Kontakt telefoniczny w sprawie karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej - tel. 58 55 89 570.

Podstawa prawna:

§ 5 ust. 7 i 8 Uchwały Rady Miasta Gdańska Nr XX/524/2020 z dnia 27 lutego 2020 roku w sprawie ustalenia Strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska oraz ustalenia stawek i sposobu poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w tych strefach (z późn. zmianami).

Dodatkowe informacje:

  1. Karta opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej dotyczy określonego sektora - Główne Miasto lub Stare Miasto lub Długie Ogrody lub Młode Miasto lub Dolne Miasto lub Stare Przedmieście lub Wrzeszcz Górny lub Wrzeszcz Dolny lub Wrzeszcz Kuźniczki lub Wrzeszcz Politechnika lub Aniołki lub Oliwa lub Przymorze lub w sezonie letnim Jelitkowo.
  2. Wykupienie karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej upoważnia do zgodnego z przepisami o ruchu drogowym postoju pojazdu na płatnym miejscu parkingowym, lecz nie uprawnia do zastrzegania stałego miejsca postoju i nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń z tytułu braku wolnych miejsc postojowych.
  3. Kartę opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej należy umieścić za przednią szybą pojazdu na desce rozdzielczej w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numerów i dat ważności przez kontrolera.
  4. Zbycie pojazdu, jego utrata bądź utrata prawa do korzystania z pojazdu w okresie ważności karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej nie uprawnia do żądania zwrotu opłaty za niewykorzystany okres poniżej jednego miesiąca.
  5. W przypadku zmiany pojazdu lub jego numerów rejestracyjnych posiadacz karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej jest zobowiązany do wymiany posiadanej karty.
  6. Po weryfikacji wniosku, a następnie po wniesieniu należności na rachunek bankowy zarządu drogi osobie korzystającej z opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej DGM wydaje się kartę opłaty zryczałtowanej na markę i numer rejestracyjny pojazdu na okres 1 (jednego) miesiąca lub jego wielokrotność nie więcej jednak niż na 11 (jedenaście) miesięcy.
  7. Po weryfikacji wniosku, a następnie po wniesieniu należności na rachunek bankowy zarządu drogi osobie korzystającej z opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej DGR wydaje się kartę opłaty zryczałtowanej na markę i numer rejestracyjny pojazdu na okres 1 (jednego) roku.

Formularze do pobrania:

Wniosek o wydanie karty opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej