UWAGA! Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zawiadamia, że karty zerowych opłat (pojazdy PHEV i N+), abonamentowe oraz zryczałtowane mieszkańców i działalności gospodarczej, obowiązujące w Strefie Płatnego Parkowania, a także identyfikatory IGM wydawane są po złożeniu wniosku drogą elektroniczną na adres gzdiz@gdansk.gda.pl. Wnioski można również składać osobiście w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie GZDiZ przy ul. Partyzantów 36 lub w punkcie obsługi przy ul. Wodopój 7, a także wysłać pocztą na adres GZDiZ, ul. Partyzantów 36, 80-254 Gdańsk.
W celu wykupienia kart opłat zryczałtowanych mieszkańca i działalności gospodarczej konieczne jest również wniesienie opłaty, w wysokości potwierdzonej przez upoważnionego pracownika GZDiZ. W związku z powyższym prosimy o:
Wystawione przez pracowników GZDiZ karty zostaną przesłane pocztą (korespondencja zwykła). Przewidywany okres wydania karty w chwili obecnej oceniany jest na maksymalnie 30 dni. Informacje szczegółowe dotyczące możliwości załatwienia oraz procedur poszczególnych spraw dostępne na stronie internetowej www.gzdiz.gda.pl w zakładce Załatw sprawę. |

Opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania i/lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania można wnieść nie tylko jednorazowo, ale również w formie miesięcznego abonamentu.
Mieszkańcy, którzy posiadają zameldowanie w lokalach, znajdujących się wewnątrz poszczególnych sektorów SPP lub ŚSPP mogą nabyć karty opłaty zryczałtowanej mieszkańca. Z karty opłaty zryczałtowanej mogą również korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalach usługowych zlokalizowanych w SPP lub ŚSPP.
Posiadacze pojazdów hybrydowych PHEV, a także osoby niepełnosprawne mogą korzystać z miejsc parkingowych w SPP i ŚSPP bezpłatnie. Warunkiem zwolnienia z konieczności płacenia za postój jest posiadanie aktualnej karty zerowej stawki opłaty dla pojazdów hybrydowych PHEV lub karty „N+” dla osób niepełnosprawnych – posiadaczy Karty Parkingowej wzoru europejskiego.
Właściciele samochodów elektrycznych mogą parkować za darmo w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych i nie jest wymagane do tego żadne dodatkowe oznaczenie samochodu np. zielonymi tablicami czy naklejkami EE na szybie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli auto nie będzie miało takich oznaczeń, to służby kontrolne mogą wystawić wezwanie, ale przedstawienie dowodu rejestracyjnego zakończy sprawę.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące procedur wyrobienia poszczególnych kart wraz z cenami oraz formularze wniosków.
- Karta opłaty abonamentowej w Strefie Płatnego Parkowania
- Karta opłaty abonamentowej w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania
- Karta opłaty zryczałtowanej mieszkańca
- Karta opłaty zryczałtowanej działalności gospodarczej
- Identyfikator zerowej stawki opłat "N+"
- Karta zerowej stawki opłat na pojazdy hybrydowe PHEV