AKTUALIZACJA - 19.12
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w terminie do 10 lutego 2023.
Jak zrozumieć trwale wykonaną makietę? Czy może być ona wykonana z tektury w sposób niwelujący drgania?
Organizator konkursu nie wskazuje materiału z którego ma być wykonana makieta, ale technologia jej wykonania musi zapewniać trwałość np. w trakcie transportu.
Czy jeśli oboje ukończyliśmy studia magisterskie na Architekturze Przestrzeni Kulturowych na Gdańskiej ASP, to czy możemy wziąć w nim udział?
Zgodnie z zapisem § 1 pkt. 4.3 nie jest to wykluczone.
Czy jeden uczestnik może złożyć więcej niż jeden projekt? Indywidualnie i/lub w zespole projektowym.
Osoba biorąca udział w konkursie może złożyć więcej niż jeden projekt w przypadku złożenia go indywidualnie oraz w zespole projektowym. Nie może natomiast złożyć dwóch (lub więcej) projektów indywidualnych.
Czy jeden podmiot może zgłosić kilka prac konkursowych, czy wręcz przeciwnie musi się ograniczyć do jednorazowego złożenia pracy konkursowej?
Czy jeden architekt lub absolwent wzornictwa przemysłowego może uczestniczyć w składzie projektowym kilku podmiotów zgłaszających prace konkursowe?
Nie jest wykluczone zgłoszenie kilku prac konkursowych przez Uczestnika. Uczestnik konkursu rozumiany jako osoba fizyczna może złożyć jedną pracę konkursową, nie wyklucza to jego udziału jako Uczestnika konkursu wspólnie biorącego udział w konkursie np. w zespole projektowym.
Czy wymóg podania parametrów niezbędnych do wykonania wiaty w tym: wymiary, przekroje profili itp. jest niezbędny w postępowaniu i czy należy doprecyzować grubości i przekroje profili?
Należy pokazać przekrój w taki sposób aby było wiadome jakiego jest kształtu tj. kwadrat, prostokąt, koło, rozeta itp., oraz podać wymiar w zakresie wymiarów zewnętrznych poszczególnych elementów np. średnica, zewnętrzne wymiary poszczególnych profili itp. Należy podać również wymiary wiaty tzn. szerokość, wysokość oraz jej głębokość.
Nie ma konieczności podawania grubości profili.
Czy sformułowanie „Projektując wiatę należy uwzględnić lokalne uwarunkowania, w szczególności obciążenie wiatrem…” oznacza, iż projektowana wiata musi posiadać obliczenia statyczne?
Na tym etapie wiata nie musi posiadać obliczeń statycznych, jednakże projektowana konstrukcja powinna uwzględniać strefy obciążenia śniegiem i wiatrem dla Gdańska.
Uwzględniając fakt, iż „co najmniej jedna wizualizacja powinna uwzględniać elementy Systemu Informacji Miejskiej…” oraz dodatkową informację, że „W projekcie należy przewidzieć miejsce lokalizacji elementów SIM, takich jak nazwa przystanku, np. w formie attyki od strony frontowej, z zapewnieniem widoczności w porze nocnej” prosimy o doprecyzowanie wymiarów oraz wymienienie poszczególnych elementów SIM jakie mają znaleźć się na wizualizacjach.
Załącznik B-2 oznakowanie przystanku.
Uczestnicy konkursu mają przygotować model przestrzenny/makietę w skali 1:20, czy organizator konkursu ma swe preferencje co do wyboru wariantu wielkości wiaty dla którego ma być wykonany model?
Regulamin nie wskazuje konkretnego wariantu wiaty. Zaleca się, aby był to wariant ze ściankami bocznymi, a nie samym zadaszeniem.
Skoro przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej wiat przystankowych komunikacji miejskiej w Gdańsku, to czy informacja „Należy stosować pełny dach, ze spadkiem w kierunku tyłu wiaty…” jest obligatoryjna i czy podmioty zgłaszające swe prace, w których powyższa reguła nie występuje zostaną wykluczone z konkursu?
Podmioty, które zaprojektują inny rodzaj dachu wiaty nie zostaną wykluczone z konkursu. Należy jednak uwzględnić aspekty funkcjonalne dachu wiaty tj. zadaszenie zapewniające użytkownikom ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz, że odpływ wody z dachu nie będzie utrudniał korzystania z wiaty oraz przestrzeni wokół przystanku.
Uwzględniając fakt, iż główne typy wiat przystankowych eksploatowane w Gdańsku posiadają wymiar w świetle szyby 1320 mm oraz szerokość modułu 1400 mm, prosimy o wyjaśnienie oraz doprecyzowanie wymogu, w którym „szerokość modułu wiaty wynosi w świetle min. 1350 mm…”?
Konkurs jest na nowy projekt wiaty i nie ma konieczności odnoszenia się do obecnie zamontowanych wiat na przystankach komunikacji zbiorowej. Część paneli reklamowych posiada wymiar zewnętrzny 1350 mm, dlatego też została podana taka wartość. Można przyjąć wymiar minimalny 1320 mm w „świetle” szerokości modułu.
Jeden z wymogów regulaminu konkursowego określa gabaryt projektowanych paneli typu city-light o wymiarach 1350x2000 mm, natomiast zgodnie z aktualnie stosowanymi w Gdańsku standardami paneli reklamowych typu city-light jest panel o wymiarze zewnętrznym 1320 x 1907 mm, czy zatem organizator konkursu dopuszcza odstępstwo od określonego w regulaminie wymiaru paneli?
Konkurs jest na nowy projekt wiaty i nie ma konieczności odnoszenia się do obecnie zamontowanych wiat na przystankach komunikacji zbiorowej. Na terenie miasta Gdańska znajduje się kilka wariantów paneli reklamowych. Można przyjąć wymiar minimalny 1320 mm w „świetle” szerokości modułu natomiast dla wysokości modułu należy uwzględnić wymiar minimalny 2000 mm.
Czy zapis §5 punkt 7 „W zakresie w jakim prace, o których mowa w niniejszym paragrafie zostały wykonane przez Uczestnika, ale nie jako dedykowane Konkursowi, Uczestnika udzieli Organizatorowi niewyłącznej, nieograniczonej w czasie licencji, na polach eksploatacji określonych w niniejszym paragrafie. Licencja udzielona zostanie z momentem przekazania Organizatorowi nośnika, na którym prace zapisano” oznacza, że uczestnik konkursu wyłącza z przeniesienia autorskich praw majątkowych na organizatora konkursu standardowych rozwiązań technicznych producenta danych wyrobów np. wiat przystankowych? Jeśli tak to w jaki sposób uczestnik konkursu może zakomunikować fakt użycia rozwiązań nie dedykowanych konkursowi?
W przedstawionej pracy konkursowej nie jest wymagane przedstawianie szczegółowych rozwiązań technicznych. Należy przedstawić ogólną ideę rozwiązania np. sposób montażu szyb za pomocą listwy zatrzaskowych lub uszczelek itp. Rozwiązania techniczne, które są unikatowymi dla danego producenta, nie będą przedmiotem przeniesienia praw autorskich.