Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody

Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni ogłosiło w piątek, 26 lipca jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody jako przedłużenia Traktu Królewskiego z odtworzeniem alei drzew. Prace konkursowe spełniające wymogi regulaminu składać można do 8 listopada.
Można już składać prace konkursowe na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody
Można już składać prace konkursowe na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody
Dominik Paszlinski/www.gdansk.pl

Regulamin wraz z załącznikami dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Prace należy składać poprzez Platformę e-Zamówienia.

Główne założenia

Rewitalizacja ul. Długie Ogrody dotyczy terenu o powierzchni ok. 2,7 ha od Mostu Stągiewnego, do estakady w ciągu ul. Elbląskiej. Obecnie obszar ten wygląda zdecydowanie inaczej, niż miało to miejsce przed II wojną światową. Dlatego też planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności. Konieczne jest zatem kompleksowe przebudowanie drogi oraz jej otoczenia, a także odtworzenie alei drzew w ciągu ulicy.

Miejsce to zyska przede wszystkim więcej zieleni dzięki ograniczeniu liczby miejsc postojowych. W przygotowywanym projekcie należy zwrócić szczególną uwagę na walory kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, wpływające na atrakcyjność okolicy, uwzględnienie aspektu historycznego oraz jakość i poprawność przyjętych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych. Ważne jest również, by prace zawierały rozwiązania proekologiczne i proklimatyczne możliwe do zrealizowania.

Informacje konkursowe

Konkurs na koncepcję zagospodarowania ul. Długie Ogrody ma charakter jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny. Oznacza to, że każdy zainteresowany spełniający wymagania określone w regulaminie może zgłosić swój pomysł, a zwycięzca zostanie wyłoniony podczas posiedzenia komisji konkursowej. Projekt musi spełnić wszystkie przyjęte kryteria.

Praca najlepszego autora lub zespołu autorskiego zostanie wybrana przez Sąd Konkursowy składający się z 12 specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki oraz przedstawicieli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Biura Architekta Miasta, Biura Rozwoju Gdańska i Związku Uczelni Fahrenheita. Autor zostanie także zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu.

Łączna pula nagród w konkursie wynosi 120 tys. zł. Prace można składać do 8 listopada do godz. 14.00 poprzez platformę eZamówienia oraz w formie usztywnianych plansz, skoroszytu i pendrive’a bezpośrednio w siedzibie organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w połowie grudnia.

Harmonogram konkursu

1.      Ogłoszenie Konkursu

26.07.2024

2.      Termin składania Prac Konkursowych

08.11.2024

3.      Spotkanie Sądu Konkursowego

22.11.2024

4.      Rozstrzygnięcie Konkursu

Połowa grudnia 2024

Konkurs ogłoszony został 26 lipca podczas briefingu prasowego. Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Marta Giczyńska, kierowniczka Działu Projektowania Przestrzeni Publicznej GZDiZ, Barbara Tusk, zastępczyni dyrektora GZDiZ ds. Przestrzeni Publicznej oraz Sylwia Lemańska, specjalistka ds. architektury GZDiZ
Konkurs ogłoszony został 26 lipca podczas briefingu prasowego. Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Marta Gibczyńska, kierowniczka Działu Projektowania Przestrzeni Publicznej GZDiZ, Sylwia Lemańska, specjalistka ds. architektury GZDiZ orz Barbara Tusk, zastępczyni dyrektora GZDiZ ds. Przestrzeni Publicznej.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Sąd konkursowy

Lp.

Imię i Nazwisko

Praktyka

 

Funkcja

1.              

Aleksandra Wasilkowska

Architektka

foty konkurs

Przewodnicząca

2.              

Monika Arczyńska

Architektka

foty konkurs

Sędzina Referentka

3.              

Małgorzata Borys

Architektka

foty konkurs

Sędzina

4.              

Natalia Budnik

Architektka dla krajobrazu

Współpracuje z biurami architektonicznymi i urbanistycznymi, artystami i instytucjami kultury tworząc strategie krajobrazowe i roślinne w różnych skalach. Interesują ją projekty podkreślające fenomeny natury i jej procesy, w kreatywny sposób adaptujące dynamiczny potencjał zieleni.Od 2019 prowadzi swoją własna praktykę projektową w Warszawie. W latach 2014-2019 związana z kopenhaskim biurem projektowym – SLA (strategy /urbanity / landscape) wdrażającym pionierskie projekty zielonych adaptacji do zmian klimatu. Absolwentka Uniwersytetu Kopenhaskiego, potem tutor kursu Design by Management na tej uczelni.

budnik

Sędzina

5.              

Michał Mroczkowski

Przedstawiciel Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

z wykształcenia przyrodnik z zamiłowania łączący przyrodę z historią. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim.  Na co dzień inspektor ds. zieleni zabytkowej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Dodatkowo prowadzi ćwiczenia z rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych na Wydziale Architektury Krajobrazu w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Inspektor nadzoru terenów zieleni (NOT SITO) oraz Certyfikowany Inspektor Drzew.  Pasjonat historycznych ogrodów i fotografowania - od niedawna również tego, przy użyciu dronów.

mroczkowski

Sędzia

6.              

Martyna Nagórska

Przedstawicielka Biura Architekta Miasta

Architektka i planistka z długoletnim stażem w administracji samorządowej, praktyczka partycypacji i społeczniczka. Ukończyła wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej oraz Zarządzanie Systemami Socjo-Ekonomicznymi i Urbanistycznymi w École Centrale de Lille we Francji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Polsce i za granicą, m.in. w takich pracowniach jak: Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy, Hall Black Douglas Architects w Belfaście (Irlandia Północna) i Architecture Studio w Paryżu (Francja) oraz w organizacjach pozarządowych – Fundacja RC w Gdańsku, l’Arche à Cognac (Francja). Członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział Gdańsk. Obecnie zajmuje się prowadzeniem procesów partycypacyjnych w Biurze Architekta Miasta Gdańska – organizowała m.in. proces partycypacyjny Długie Ogrody – Przedłużenie Drogi Królewskiej.

nagórska

Sędzina

7.              

Monika Rościszewska

Przedstawicielka Biura Rozwoju Gdańska

Architektka i urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rewitalizacji obszarów miejskich. Od 17 lat związana z Biurem Rozwoju Gdańska, gdzie aktualnie pełni funkcję kierowniczki Zespołu Urbanistycznego Śródmieście. Projektantka wiodąca wielu planów miejscowych, analiz i studiów – również z zakresu kształtowania przestrzeni publicznych. Swoje doświadczenie zbierała pracując w zespołach urbanistycznych Południe i Śródmieście, gdzie poznała zarówno specyfikę planowania w obszarach mało zurbanizowanych, jak i w ścisłej zabudowie śródmiejskiej.

rosciszewska

Sędzina

8.              

Robert Skitek

Architekt

foty konkurs

Sędzia

9.              

Maciej Tankiewicz

Przedstawiciel Związku Fahrenheita – Gdański Uniwersytet Medyczny

Specjalista w dziedzinie zdrowie środowiskowe oraz adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest koordynatorem kierunku studiów I stopnia zdrowia środowiskowego, opiekunem 1 roku studiów oraz Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Środowiskowego i Epidemiologii im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Z wykształcenia doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz chemik. W pracy naukowej zajmuje się toksykologią żywności oraz wpływem zmian zachodzących w środowisku na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę zwraca na zagrożenia zdrowotne wynikające z ekspozycji na pestycydy i substancje endokrynnie czynne. Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz przestrzeni publicznej, w tym adaptacji miast do zmian klimatu i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Prowadzi razem ze studentami konta popularyzujące dziedzinę zdrowia środowiskowego na Instagramie i Facebooku.

tankiewicz

Sędzia

10.          

Barbara Tusk

Przedstawicielka Organizatora – Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Architektka, absolwentka Politechniki Gdańskiej, od 2013 zajmuje się projektowaniem i zarządzaniem przestrzenią publiczną. Posiada doświadczenie projektowe od przekształceń konkretnych przestrzeni po masterplany obejmujące całe dzielnice lub miasta. W realizowanych projektach skupiała się na poprawie jakości i dostępności przestrzeni publicznej, zwiększeniu ilości zieleni i poprawie naturalnej retencji wody.

Od 2023 roku zastępczyni dyrektora ds. przestrzeni publicznej w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. W GZDiZ jest odpowiedzialna za kreowanie polityki rozwoju zieleni, pracę nad standardami dot. estetyki i jakości przestrzeni publicznej, realizację projektów nowych terenów zieleni i przestrzeni publicznych, bieżące utrzymanie zieleni parkowej, przyulicznej oraz cmentarzy i lasów komunalnych, a także tematykę związaną z Uchwałą Krajobrazową Gdańska.

tusk

Sędzina

11.          

Katarzyna Zielonko-Jung

Przedstawicielka Związku Fahrenheita, Politechnika Gdańska Architektka, naukowczyni, profesorka Politechniki Gdańskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i studiów doktoranckich Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest współtwórczynią programu i wykładowczynią na studiach podyplomowych Architektura i Budownictwo Proekologiczne. Autorka licznych publikacji związanych z problematyką architektury proekologicznej, w szczególności jej związków ze zjawiskami mikroklimatycznymi w środowisku miejskim. Autorka książek „Współczesna architektura proekologiczna”, „Łączenie tradycyjnych i zaawansowanych technologii w architekturze proekologicznej”, „Kształtowanie przestrzenne architektury ekologicznej w strukturze miasta”. Brała udział w projektach badawczych ukierunkowanych na architekturę zrównoważoną i poprawę jakości klimatu w miastach. Jest członkinią Rady Klimatycznej UN Global Polska, Komitetu Architektura i Urbanistyka Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiej Rady Architektury,  Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich.

zielonko jung

Sędzina

12.          

Maciej Tarkowski

Przedstawiciel Związek Fahrenheita – Uniwersytet Gdański

foty konkurs

Sędzia