Widok XVI – „Maciej”

Szesnasty punkt widokowy, znajdujący się na Winnej Górze na Siedlcach otwarty został 20 września 2020 roku.

Szesnasty punkt widokowy, który otwarty został w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” umiejscowiony jest na szczycie Winnej Góry wznoszącej się na północ od ul. Zakopiańskiej na Siedlcach.

Swoją nazwę Winna Góra zawdzięcza istniejącym tu od XV wieku aż do 1945 winnicom i karczmom winnym. Swoją winnicę miał tutaj również znamienity gdański ród Fahrenheitów.

Przed stworzeniem na Winnej Górze miejsca widokowego, teren na jej szczycie został odpowiednio przystosowany. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy Siedlce punkt został wyposażony w elementy małej architektury – platformę widokową, barierki ochronne oraz siedziska. Wykonane zostały także schody terenowe prowadzące na wzniesienie.

Uroczysta inauguracja punktu widokowego na Winnej Górze miała miejsce 20 września 2020 roku. Tak jak przy poprzednich otwarciach miało ono formę spektaklu teatralnego z udziałem trójmiejskich artystów. Na Winnej Górze wystąpili soliści operowi z towarzyszeniem sopockiego chóru Mundus Cantat, zespołu Bellcanti i smyczkowego zespołu muzyki kameralnej.

Podczas oficjalnej inauguracji punkt widokowy w Siedlcach otrzymał swojego patrona. Został nim zmarły w marcu 2020 roku Maciej Kosycarz, wspaniały fotoreporter, który w swojej pracy skupiał się w codziennym dokumentowaniu ważnych, a także tych mniej ważnych wydarzeń z życia naszego miasta, przede wszystkim z perspektywy jego mieszkańców. Maciej Kosycarz był kontynuatorem dzieła, które w 1945 roku rozpoczął jego ojciec Zbigniew jako fotograficzny kronikarz życia codziennego Gdańska i gdańszczan. Na cześć znamienitego fotoreportera punkt widokowy otrzymał imię „Maciej”.

Aby dotrzeć do punktu widokowego należy udać się na ul. Józefa Wieniawskiego. Przejście znajduje się wzdłuż granicy ogródków działkowych, przy garażach na wzgórzu. Na górę wspiąć się można wzdłuż prawej ściany działkowej świetlicy.

Z punktu widokowego rozpościera się widok na panoramę Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim planie widoczne są m.in. dachy i wieże kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz Głównego Miasta oraz Wieża Więzienna i Katownia. Z Winnej Góry zobaczyć można także znajdujące się nieopodal Forum Gdańsk. W oddali dostrzec można koło widokowe na Ołowiance, mosty na Przeróbce, zbiorniki paliwa na Krakowcu i instalacje rafineryjne na Rudnikach.